| |
Zagrożenie!
W Rosji w wiecznej zmarzlinie na Syberii trafiono na nosorożca włochatego. Liczy 50 tysięcy lat

W Rosji w wiecznej zmarzlinie na Syberii trafiono na nosorożca włochatego. Liczy 50 tysięcy lat

Zmiany klimatu prowadzą do wzrostu temperatury, a przez to wieczna zmarzlina ulega częściowemu stopnieniu. Z tego powodu archeolodzy wciąż odkrywają szczątki zwierząt z minionych tysiącleci. W kończącym się roku, w Rosji naukowcy odkryli nosorożca włochatego, który może liczyć około 50 tysięcy lat. Odkrycia dokonano w Jakucji, rosyjskiej republice słynącej z niskich temperatur na Dalekim Wschodzie. Według rosyjskich badaczy, nosorożec włochaty jest w dobrym stanie. Był on powszechny w całej Europie i północnej Azji, ale prawdopodobnie wymarł około 8000 lat przed naszą erą. Nosorożec został znaleziony w sierpniu poniżej rzeki Tirekhtyakh, ale dopiero teraz o tym fakcie poinformował lokalny serwis Jakucja24.

W Rosji odkryto nosorożca włochatego sprzed 50 tysięcy lat. Foto: Valerii Plotnikov 

W Rosji odkryto nosorożca włochatego sprzed 50 tysięcy lat

Na nosorożca trafiono w czasie topnienia wiecznej zmarzliny, gdy pękła i osunęła się ziemia w pobliżu rzeki. Ta dzielnica Jakucji, zwana Abyysky, słynie ze znalezisk archeologicznych. W 2014 roku w kopalni złota na tym samym obszarze znaleziono zwłoki innego nosorożca włochatego. W zeszłym roku w pobliżu rzeki Tirekhtyakh odkryto również dwa wymarłe lwiątka jaskiniowe.

W wiecznej zmarzlinie w Rosji znaleziono nosorożca włochatego. Foto: Valerii Plotnikov 

W Rosji odkryto nosorożca włochatego, wieczna zmarzlina słabsza, ułatwia prace archeologom

W tylnej części tuszy nosorożca włochatego znajdują się tkanki miękkie, prawdopodobnie genitalia i część jelita. To umożliwi zbadanie odchodów, dzięki temu badacze zrekonstruują warunki środowiskowe tamtego okresu. Rosyjscy naukowcy uważają, że zwierzę zmarło w wieku około trzech lub czterech lat, a zatem było nastolatkiem. Nie wiadomo, jak długo nosorożec włochaty przebywał w wiecznej zmarzlinie, ale uważa się, że może mieć nawet 50 tysięcy lat. W nowym 2021 roku nosorożec zostanie przewieziony do Jakucka, gdzie naukowcy zbadają tkankę zwierzęcia. Następnie zostanie wysłany do Szwecji w celu dalszych badań.

Tymczasem w zeszłym roku na Syberii znaleziono psa liczącego 18 tysięcy lat.

DobraPogoda24, Jakucja24, RT


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!