| |
Zagrożenie!
Syberia: znaleziono psa liczącego 18 tysięcy lat!

Syberia: znaleziono psa liczącego 18 tysięcy lat!

Nietypowego odkrycia dokonano na Syberii w pobliżu Jakucka. Odnaleziono tam w wiecznej zmarzlinie około dwumiesięczne psie szczenię liczące około 18 tysięcy lat! Jest niemal w idealnym stanie.

To prawdopodobnie najstarszy pies, jakiegokolwiek znaleziono. Szczeniak ma nienaruszone wąsy, rzęsy, nos i zęby, ale nie wiadomo, czy jest psem, wilkiem, czym czymś pośrednim. Naukowcy nie byli w stanie ustalić przyczyny śmierci. Wygląda, że był w niebezpieczeństwie i warczał.

Szczenię liczące 18 tys. lat odkryte na Syberii. Foto: Sergey Fedorov

Syberia Najstarszy Pies Jakuck

Wiek szczeniaka został określony na podstawie datowania radiowęglowego, ponadto przeprowadzono testy genetyczne w celu ustalenia, czy zwierzę to wilcze szczenię czy pies. Stwierdzono, że był to samiec, ale naukowcy nie byli jeszcze w stanie wyciągnąć żadnych wniosków na temat gatunku.

Zdobycie większej wiedzy z testu DNA, zwiększy obecny poziom wiedzy na temat ewolucji wilków i współczesnych psów. Nasze psy są potomkami wilków i trwa debata nad tym, kiedy psy zostały udomowione, co mogło mieć miejsce, od 20 do 40 tys. lat temu.

Ten szczeniak powiększa listę dobrze zachowanych zamrożonych zwierząt odkrytych na Syberii. Wcześniej, w czerwcu 2019 roku odkryto dobrze zachowaną głowę wilka, liczącą 40 tys. lat! Futro, zęby, mózg i tkanki były w dużej mierze nietknięte. Odkryto, że czaszka była wyraźnie większa od współczesnego wilka.

DobraPogoda24, BBC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!