| |
Zagrożenie!
Nowy rekord najniższej temperatury na półkuli północnej Ziemi. Nie należy już do Rosji

Nowy rekord najniższej temperatury na półkuli północnej Ziemi. Nie należy już do Rosji

Chyba niemal wszyscy wiemy, że najniższe temperatury na powierzchni Ziemi maja miejsce na Antarktydzie, a jak jest na półkuli północnej naszej planety. Do tej pory na ogół uznawano, że najniższe temperatury notuje się na północnym wschodzie Rosji w dalekiej Azji, tymczasem detektywi klimatycznie na podstawie danych archiwalnych WMO ustalili nowy rekord temperatury minimalnej. W historii najniższy poziom -69,6 st. C. został odnotowany na Grenlandii. Mimo, że rekord został ustanowiony prawie 30 lat temu, to dopiero niedawno został odkryty w archiwum Archive of Weather and Climate Extremes WMO. Temperatura -69,6 st. C. została zarejestrowana przez automatyczną stację meteorologiczną w odległej części środkowej Grenlandii o nazwie Klinck. Miało to miejsce 22 grudnia 1991 roku.

Rekord najniższej temperatury na Ziemi

Rekord najniższej temperatury na Ziemi, półkula północna i południowa

Poprzedni rekord minimalnej temperatury na półkuli północnej Ziemi został pobity o 1,8 st. C. Stacja meteorologiczna w tym miejscu znajduje się na wysokości 3105 metrów, w pobliżu najwyższego punktu pokrywy lodowej Grenlandii. Poprzedni rekord półkuli północnej został ustanowiony w Rosji w lutym 1892 i styczniu 1933 roku przez stacje meteorologiczne w Wierchojańsku i Ojmiakonie, gdy zanotowano -67,8 st. C. Tymczasem w tym roku stacja w Wierchojańsku trafiła na pierwsze strony gazet wczesnym latem, kiedy 20 czerwca odnotowała temperaturę aż 38 st. C. WMO obecnie sprawdza, czy to nowy rekord na północ od koła podbiegunowego.

Najniższa zarejestrowana temperatura na świecie nadal należy do stacji Vostok na Antarktydzie. 21 lipca 1983 roku zanotowano tutaj -89,2 st. C. Warto jednak nadmienić, że nieoficjalne pomiary satelitarne wskazują, że ekstremum temperatury minimalnej na Antarktydzie może być znacznie większe sięgające nawet -98,4 st. C.

DobraPogoda24, WMO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!