| |
Zagrożenie!
Rekord temperatury minimalnej na Antarktydzie!

Rekord temperatury minimalnej na Antarktydzie!

W najnowszym wydaniu czasopisma Geophysical Research Letters opublikowano ciekawe wyniki badań dotyczących Antarktydy, czyli najzimniejszego regionu na naszej planecie. Aby zlokalizować takie miejsce, zespół badawczy poszukiwał najwyższego punktu w kształcie kopuły na powierzchni lodu znajdującego się na wysokości 3800-4050 m n.p.m. Takie ukształtowanie terenu chroni obszar przed silnym wiatrem i pozwala zimnemu powietrzu na osiadanie w zagłębieniach.

W tych właśnie obszarach zanotowano temperatury spadające poniżej -90 st. C! Temperaturę rejestrowano za pomocą pomiarów satelitarnych. Dane pochodzą z lat 2004-2016, gdy w czasie głębokich zim, Słońce w tej części świata nie wschodzi. Porównania z pobliskimi zautomatyzowanymi stacjami pogodowymi sugerują, że temperatury powietrza dość często osiągają -90 st. C. (-/+ 4 st. C.).

Rejon Ziemi, gdzie notuje się najniższe temperatury

Antarktyda temperatura

Najniższe temperatury notuje się w czasie silnego antarktycznego wiru polarnego, a także nocy polarnej w warunkach czystego nieba. Niezbędna jest również niska wilgotność powietrza, bowiem para wodna w atmosferze podtrzymuje ciepło w pobliżu powierzchni. Dopiero w takich warunkach możemy zanotować najniższą temperaturę, jaka jest możliwa na Ziemi.

Dane wskazują na najniższą temperaturę -98.4 st. C! Została ona zarejestrowana przez satelitę 23 lipca 2004 roku. W późniejszych latach temperatura spadała do zakresu, od -97, do -95,7 st. C.

Pomiary satelitarne temperatury na Antarktydzie

Pomiary temperatury Antarktyda

Oznacza to nieoficjalne pobicie poprzedniego rekordu z rosyjskiej stacji Wostok, gdzie w pobliżu bieguna południowego, 21 lipca w 1983 roku zarejestrowano -89,2 st. C. Był to pomiar zgodny z wytycznymi WMO, dlatego pomiar satelitarny nie może być uznany za oficjalny. Nie zmienia to jednak faktu, że temperatura na Antarktydzie bywa niższa od oficjalnego rekordu i dane satelitarne to udowodniają.

Strach pomyśleć, co by się stało z człowiekiem, gdyby się znalazł w takich warunkach atmosferycznych. Prawdopodobnie kilka oddechów wystarczyłoby do wywołania krwotoku w płucach i szybkiej śmierci.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!