| |
Zagrożenie!
Krajowy rekord listopadowej temperatury utrzymał się 48 godzin. Dziś 05.11 został ponownie pobity w Polanie!

Krajowy rekord listopadowej temperatury utrzymał się 48 godzin. Dziś 05.11 został ponownie pobity w Polanie!

Pierwsza dekada listopada zaskakuje, bowiem spodziewaliśmy się pobicia lokalnych listopadowych temperatur maksymalnych, ale do dwukrotnej zmiany krajowego rekordu w zaledwie 48 godzin podchodziliśmy sceptycznie.

Tymczasem na posterunku klimatycznym w Polanie, który wczoraj 04.11 odwiedziliśmy (fotorelacja), dziś 05.11 po godz. 13:00 temperatura wzrosła do 26.2 st. C!! - podaje na podstawie depeszy telemetrycznej meteomodel.

Klatka meteorologiczna na posterunku klimatycznym IMGW w Polanie. W niej zanotowano dzisiejszy 05.11 nowy krajowy rekord listopadowej temperatury maksymalnej

Rekord temperatury Polana

Jest to nowy rekord temperatury maksymalnej zmieniony z wartości 24.6 st. C. zanotowanej na tym samym posterunku w minioną sobotę 03.11. Nigdy wcześniej, w całej historii pomiarów na terenie Polski temperatura w tym miesiącu nie osiągnęła takiej wartości!

Rozkład izoterm po godz. 13:00 (05.11 br.) według danych modelu INCA

Rekordowe temperatury listopad

Lokalny rekord listopada zanotowano dzisiaj również w Stuposianach 24.5 st. C. (poprzednio 20.5 st. C.) i na kilku innych stacjach w Bieszczadach. Rekord zmienił się także na stacji IMGW w Krośnie, gdzie temperatura osiągnęła 23.5 st. C. (poprzedni rekord 20.5 st. C. z 3 listopada br.).

Rekordowe temperatury spowodował specyficzny układ baryczny nad Europą. Mowo o niżu znajdującym się nad basenem Morza Śródziemnego oraz wyżu nad wschodnią Europą.

Mapa synoptyczna rekord

Dzięki współdziałaniu obu ośrodków otworzył się korytarz do napływu ciepłego powietrza z południowej Europy i północnej Afryki wspomagany przez słaby efekt fenowy na południowym-wschodzie Polski.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza

Trajektoria wsteczna masa powietrza polana

Dane: IMGW, Meteomodel, foto: DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!