| |
Zagrożenie!
Przymrozki w Polsce nadal możliwe. Wyż skandynawski ściągnie arktyczne powietrze

Przymrozki w Polsce nadal możliwe. Wyż skandynawski ściągnie arktyczne powietrze

Pierwsza połowa tegorocznego maja w Polsce zapisała się jako ciepła z anomalią temperatury w skali kraju o blisko o 1 st. C. powyżej normy klimatycznej. Wyjątkiem były dzielnice północne i północno wschodnie, gdzie temperatura jest w normie, a miejscami na Suwalszczyźnie i Mazurach nieznacznie poniżej normy. Niestety, nocne rozpogodzenia w czasie wyżu sprzyjają nadal występowaniu lokalnych przymrozków. Bardziej powszechne przymrozki na większym obszarze kraju, zwłaszcza przy gruncie wystąpią ponownie 17-18 maja, gdy schodzący na południe wyż skandynawski zaciągnie powietrze arktyczne. Można powiedzieć, że to spóźniona zimna Zośka.

Prognozowane położenie wyżu i kierunek zaciąganego powietrza z północy, 18 maja 2022

Przymrozki w Polsce w maju 2022 nadal możliwe. Wyż skandynawski ściągnie powietrze arktyczne

Przymrozki w Polsce obecnie pojawiają się jeszcze lokalnie i głównie przy gruncie. Minionej nocy 15/16.05 na wysokości 5 cm nad gruntem temperatura spadła do -1 st. C. w Olsztynie, Pile, Toruniu, Resku i Łodzi. Aktualnie na mapie synoptycznej widzimy wyż Yannes z centrum nad Morzem Norweskim. Ten antycyklon skandynawski zbudowany z chłodnego powietrza w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin, będzie stopniowo schodził na południe w kierunku Polski. Nad naszym krajem jego centrum jest prognozowane 18 maja. W tym czasie stopniowo będzie kierował na południe z północy powietrze arktyczne. W dolnej troposferze do Polski napłynie powietrze wprost z Bieguna Północnego.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Warszawy, 17 maja 2022

Przymrozki w Polsce, 18 maja 2022, spóźniona zimna Zośka

Powietrze to w ciągu dnia w czasie operacji słonecznej będzie się ogrzewać, ale w nocy w czasie radiacji i osiadania zimnego powietrza, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie kraju ponownie wystąpią przymrozki szczególnie przy gruncie.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 17 maja 2022

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 17 maja 2022

Na powyższej prognozie widzimy wartości minimalne, jakie mają wystąpić na wysokości 2m. Przy gruncie temperatura z pewnością spadnie poniżej 0 st. C. i pojawią się przymrozki. Zimno zapowiada się również noc z 17/18 maja szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Temperatura na wysokości 2m może lokalnie spaść do około -1 st. C., a przy gruncie nawet do -3/-2 st. C. 

Prognozowana temperatura minimalna 18 maja 2022

Przymrozki w Polsce w maju 2022, prognoza temperatury 18 maja 2022

Powyższe oszacowanie temperatury jest na podstawie modelu GFS, a ten ma tendencję do zawyżania temperatur minimalnych, więc przymrozki lokalnie mogą być większe.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 18 maja 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce wystąpią między 17-18 maja 2022, prognoza anomalii temperatury w Europie

W kolejnych dniach, zwłaszcza między 19-21 maja temperatury w Polsce znowu wzrosną zgodnie z naszą najnowszą prognozą długoterminową, a przez to ryzyko przymrozków zostanie zniwelowane.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!