| |
Zagrożenie!
Wraca smog oraz ujemna temperatura

Wraca smog oraz ujemna temperatura

Polska dostaje się pod wpływ wyżu Oldenburgia. Jego centrum znajdzie się jutro 30.10 w południe nad Ziemią Lubuską. W tym czasie nadal z północy będzie napływać chłodna masa powietrza.

Prognozowany układ baryczny w środę 30.10, godz. 13:00

Mapa synoptyczna Polska październik 2019 wyż

W rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się przymrozki, których szczególnie dużo będzie w nocy z 31 października na 1 listopada. Wówczas temperatura spadnie poniżej 0 st. C. niemal w całym kraju.

Prognozowana temperatura w czwartek 31.10, godz. 07:00

Prognoza przymrozki mapa model

Prognozowana temperatura w piątek 01.11, godz. 07:00

Prognoza przymrozki 1 listopada

Wyż spowoduje osłabnięcie wiatru, tym samym zostanie ograniczona wymiana powietrza w warstwie przyziemnej. W wyniku nocnej inwersji dojdzie do kumulacji zanieczyszczeń. Jakość powietrza zacznie się pogarszać, szczególnie od godzin wieczornych. Warto w tym czasie sprawdzić dane pomiarowe z czujników państwowych i prywatnych (mapa jakości powietrza on - line).

Poniżej przykładowa prognoza dla Rzeszowa z koncentracją pyłu zawieszonego PM 2,5 o godz. 23:00. Największe zanieczyszczenie powietrza, będzie uzależnione od ukształtowania terenu. Im niżej, tym będzie ono większe, co ma ewidentny związek z niską emisją i inwersją.

Prognozowana jakość powietrza (PM 2,5) w Rzeszowie o godz. 23:00, 29 października. Dane: powietrze.podkarpackie 

Prognoza jakości powietrza w Rzeszowie

Nasz czujnik jakości powietrza w Rzeszowie, będzie zlokalizowany dokładnie w rejonie prognozowanego największego zanieczyszczenia. Zachęcamy do sprawdzenia pomiarów i porównania do prognozy. Dane można śledzić on line


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!