
Przejdą ulewy w kilku falach. Oberwanie chmury przyniesie 100 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Wpływ blokady antycyklonu do początku września przełoży się na zdecydowanie mniej dni z ulewami i burzami w Polsce. Zjawiska wystąpią jedynie miejscami, ale sytuacja zupełnie inna będzie na północy Europy, gdzie przejdą ulewy w kilku falach. W rejonie oberwania chmury spadnie do 100 litrów wody na m2 ziemi. Będą powodzie błyskawiczne zalewające drogi i domy. Wszystko przez ośrodki niżowe i prąd strumieniowy.
Prognozowany zasięg ulewy na północy Europy w rejonie południowo zachodniej Skandynawii o godzinie 17:00, 27 sierpnia 2024
Po odsunięciu frontu w rejonie Polski w najbliższych dniach pojawi się wieloośrodkowy antycyklon Piet, który będzie blokował wtargniecie nad nasz kraj systemu frontów atmosferycznych z ulewnymi opadami deszczu i burzami niesionymi przez ośrodki niżowe. Układy cyklonalne zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza w prądzie strumieniowym będą się przesuwać znad Atlantyku w kierunku północno wschodnim, zwłaszcza nad Skandynawię, gdzie spodziewamy się kilku fal ulewy.
Prognoza zasięgu miejscami ulewy z rozproszonymi opadami również konwekcyjnymi na północy Europy w rejonie Skandynawii, 29 sierpnia 2024
Najbliższej doby miejscami ulewy wystąpią szczególnie w Norwegii oraz w Szwecji, zwłaszcza w centrum tego kraju. Lokalnie w górach wystąpią także opady śniegu. Kolejny ośrodek niżowy z ulewami sięgnie, głównie zachodniej i południowo zachodniej Norwegii, zwłaszcza w rejonie wybrzeża i kilkudziesięciu km w głąb lądu we wtorek, a później także w środę, z tym, że w tym dniu rozproszone ulewy konwekcyjne wystąpią także w południowej Szwecji.
Prognoza zasięgu ulewy w rejonie północnej Europy, 31 sierpnia 2024
Kolejne ulewy w rejonie północnej Europy szczególnie na znacznym obszarze Skandynawii prognozujemy między 30-31 sierpnia. Co ważne, w tym okresie przejdzie dość aktywny front atmosferyczny, który przyniesie najbliższe większe opady deszczu w Polsce, ale nie wszędzie z podobnym natężeniem. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują w tym okresie w naszym kraju szczególnie w północnej połowie miejscami do 10-50 litrów wody na m2 ziemi.
Sprawdź: Jest nowa pogoda na jesień. Dłuższy upał, czy wczesny mróz i śnieg? Prognozy są wyraźne
Prognozowany zasięg ulewy i sumy opadów w rejonie północnej i środkowej Europy między Polską i Skandynawią do 1 września 2024
W omawianym okresie najwięcej deszczu spadnie miejscami w Skandynawii między południowo zachodnią i zachodnią Norwegią przez środkową Szwecję po zachodnie i południowo zachodnie wybrzeże Finlandii. To będą najbardziej deszczowe regiony Europy do początku września, miejscami z sumą opadów do około 30-130 litrów wody na m2 ziemi. W rejonie największego natężenie opadów wystąpią zalania, a lokalnie będą możliwe również powodzie błyskawiczne. Niewykluczone, że punktowo woda zaleje drogi i podtopi domy.
Źródło: DobraPogoda24.pl