| |
Zagrożenie!
Jest nowa pogoda na jesień. Dłuższy upał, czy wczesny mróz i śnieg? Prognozy są wyraźne

Jest nowa pogoda na jesień. Dłuższy upał, czy wczesny mróz i śnieg? Prognozy są wyraźne

Zbliżamy się do końca meteorologicznego lata, które zapisze się w Polsce jako ciepłe. Wraz z początkiem września rozpocznie się chłodniejsza pora roku i pytacie, jak zapowiada się pogoda na jesień. Czy będzie przedłużony okres gorących, a nawet jeszcze upalnych dni, a może nadejdą szybko okresy chłodne i deszczowe, aż do powrotu pierwszego mrozu i śniegu. Najnowsze prognozy sezonowe są wyraźne.

Pogoda na jesień 2024. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres wrzesień - listopad

Pogoda na jesień 2024 dla Polski i Europy, prognozy temperatury

Meteorologiczne pory roku obejmują 3 miesiące, a to oznacza, że już 1 września rozpocznie się jesień. Wcześniej zakończy się lato, które ostatecznie w Polsce w skali kraju zapisze się z dodatnią anomalią temperatury na poziomie około 1,7 st. C. powyżej średniej. Z kolei jesień klimatycznie obejmuje wrzesień, październik i listopad. Najnowsze prognozy amerykańskiego modelu CFSv2 i europejskiego modelu sezonowego ECMWF wskazują na ciepłą porę roku z odchyleniem średniej temperatury za okres 3 miesięcy na poziomie około 0,6-1 st. C. W tym okresie szczególnie wrzesień i październik są wskazywane na miesiące ciepłe z prawdopodobieństwem przekraczającym w Polsce 60-70 procent. Z niższym prawdopodobieństwem dodatniej anomalii na poziomie 50-60 procent widnieje obecnie listopad.

Pogoda na jesień. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w listopadzie 2024

Pogoda jesień 2024, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Z trendu prognoz temperatur na jesień możemy wyciągnąć następujące wnioski. Okresy ciepłej pogody będą się przeciągać we wrześniu i październiku z jednoczesnym obniżeniem średniej temperatury, co wynika z pory roku, w tym długości dnia i nasłonecznienia, ale w pierwszym dwóch miesiącach jesieni odchylenie temperatury powyżej normy wydaje się bardzo prawdopodobne. Początkowo we wrześniu, zwłaszcza w pierwszej dekadzie jeszcze mogą zdarzyć się w Polsce dni z upałem, czyli temperaturą osiągająca lub przekraczającą miejscami 30 st. C. W miesiącach jesiennych zdarzą się także wyraźne okresy chłodniejsze i wówczas może się miejscami pojawić pierwszy niewielki mróz, zwłaszcza przy gruncie. Chłodniej obecnie zapowiada się szczególnie listopad, gdyż prawdopodobieństwo dodatniej anomalii nie jest wysokie, a często przy takim wskazaniu może ostatecznie zapisać się termicznie w normie, co może oznaczać, że właśnie w tym miesiącu może wystąpić mróz na wysokości 2m, czy przymrozek w skali krajowej w wielu regionach, jako zjawisko powszechne. Wcześniejsze miesiące takie zjawiska mogą przynieść tylko incydentalnie i nie wszędzie.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres wrzesień - listopad, jesień 2024

Najnowsza pogoda na jesień 2024, prognoza opadów w Polsce i Europie

Pod względem opadów, jesień w tym sezonie zapowiada się dość sucha, gdyż suma opadów ma być poniżej normy, a to oznacza przewagę aury związanej z częstszym panowaniem antycyklonów, w tym pierwszych tak zwanych zgniłych wyżów z przewagą zachmurzenia warstwowego stratus. Miejscami, co najwyżej opady mogą być w normie. W ostatnich kilkudziesięciu latach, pierwsze opady śniegu mogące stworzyć na nizinach pokrywę śnieżną wystąpiło już w październiku, ale w tym sezonie spodziewamy się pierwszego takiego epizodu dopiero w trakcie listopada, zwłaszcza w jego drugiej połowie, gdy dość systematycznie pojawia się taki okres. Wyjątkiem będą rejony górskie i podgórskie, gdzie zimowe incydenty mogą wystąpić znacznie wcześniej.

Sprawdź: Będzie silny upał. Temperatury sięgną 35 stopni w Polsce

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w okresie wrzesień - listopad 2024

Pogoda na jesień, prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie między wrześniem i listopadem 2024

Prognoza ciśnienia nad Europą w okresie meteorologicznej jesieni wskazuje na dominację aury wyżowej, co może oznaczać trwalszą blokadę wpływu Atlantyku na pogodę w Polsce. Reasumując, jesień w Polsce przyniesie temperaturę powyżej normy, początkowo we wrześniu miejscami jeszcze z możliwym upałem. Najchłodniej zapowiada się listopad, który może być pierwszym miesiącem w tym roku z temperaturą w normie. Pierwsze opady śniegu z możliwym powstaniem pokrywy śnieżnej poza górami mogą wystąpić w trakcie listopada. Wiele wskazuje na to, że w tym sezonie będziemy mieć trwalszy okres pięknej złotej jesieni i wcześniej babiego lata.

Zobacz: Nadciągnie blokada strefowa. Prognozy opadów w Polsce będą fatalne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Lato

Jesień to zawsze była od 21 września więc jaki 1 wrzesień?

24 sierpień 2024 - 14:00
Odpowiedz
Wiola

Meteorologiczna jesień jest zawsze od 1 września do 30 listopada - te 3 miesiące są zliczane klimatycznie jako ta pora roku. Jesień kalendarzowa i astronomiczna, to inne okresy, którymi się nie posługujemy. W meteorologii to samo dotyczy zimy rozpoczynającej się 1 grudnia, później wiosny od 1 marca i lata od 1 czerwca.

27 sierpień 2024 - 06:38
Odpowiedz