
Przejdą silne wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W tych regionach cyklon powieje najsilniej i odetnie prąd
Nadchodzący weekend przyniesie nie tylko ulewy w środkowej Europie, ale także wichury, które odczujemy również w Polsce. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h i będzie powodował szkody, w tym połamie drzewa i zatarasuje drogi oraz lokalnie odetnie prąd. Załamanie pogody spowoduje cyklon Boris. Żywioł obejmie zasięgiem wiele regionów.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie środkowej Europy o godzinie 23:00, 14 września 2024
W ciągu najbliższej doby centrum cyklonu Boris będzie się zbliżać w rejon południowo wschodniej Polski, niosąc na swej drodze kolejne ulewy szczególnie między Austrią, Czechami po południowe dzielnice naszego kraju ze szczególnym wskazaniem na obszary podgórskie, od Dolnego Śląska po Małopolskę. Główna fala ulewy przez Polskę przejdzie między sobotą i niedzielą, gdy centrum cyklonu znajdzie się nad Podkarpaciem, gdzie nagle zawróci z powodu blokady wyżowej i ponownie zacznie wracać na południe w kierunku Bałkanów. W tym czasie będzie niósł nie tylko ulewy, ale lokalne burze i miejscami silne porywy wiatru, gdyż cyklon znajdzie się w obszarze pomiędzy dwoma ośrodkami wyżowymi, jednym znad Rosji, a drugim znad rejonu Francji.
Prognozowane ciśnienie i położenie cyklonu w rejonie środkowej Europy w pobliżu południowo wschodniej Polski, 14 września 2024
Z tego powodu powstanie poziomy gradient ciśnienia, który wywoła wichury, dodatkowo napędzane czynnikami orograficznymi terenu, gdyż to właśnie szczególnie w rejonach podgórskich i górskich powieje najsilniej, ale nie tylko. Zasięg wichury będzie znaczny bo obejmie obszar, od Austrii przez północno zachodnie Węgry, po częściowo Czechy, Słowację i Polskę oraz rejony górskie w Niemczech.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie środkowej Europy o godzinie 02:00, 15 września 2024
Prędkość wiatru będzie zróżnicowana na wymienionym obszarze, na ogół sięgnie 70-100 km/h, a rejonach podgórskich i górskich do 110-140 km/h, lokalnie w wysokich górach nawet 170 km/h, zwłaszcza w Austrii. W Polsce wiatr już się nasilił szczególnie w Sudetach, jednak główna fala wichury przejdzie między sobotą i niedzielą, szczególnie od okresu późnego popołudnia przez wieczór po noc na niedzielę.
Sprawdź: Długotrwałe ulewy zaleją domy i drogi. Spadnie 380 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie wichury w rejonie środkowej Europy według modelu GFS do 15 września 2024
W tym czasie w Polsce najmocniej powieje w regionach podgórskich, od Dolnego Śląska w Sudetach po Beskidy, Tatry i Bieszczady na Podkarpaciu. W głębi kraju silny wiatr, do około 60-85 km/h zaznaczy się na obszarze, głównie od Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Górny Śląsk po Małopolskę, częściowo Podkarpacie i południową połowę Lubelszczyzny. Silniej powieje również w rejonie Zatoki Gdańskiej.
Zobacz: Nadciągnie pierwszy mróz. Temperatura spadnie do -11 stopni. Powiew zimy już w tych dniach
Źródło: DobraPogoda24.pl