Przejdą pierwsze jesienne wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W tych dniach odczujemy silny żywioł
Do początku kolejnego tygodnia utrzyma się blokada cyklonalna, możemy więc liczyć na stabilną pogodę, ale nie tracimy czujności aby z wyprzedzeniem wskazywać kolejne ważne zjawiska atmosferyczne. Nowe prognozy wskazują pierwsze jesienne wichury, które mają przejść w przyszłym tygodniu w Europie. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h. Żywioł częściowo możemy odczuć również w Polsce.
Pierwsze jesienne wichury przetoczą się w Europie. Prognozowany zasięg silnego wiatru według modelu GFS, 26 września 2024
Zwykle w sezonie jesienno zimowym uaktywnia się silna cyrkulacja strefowa na Atlantyku, która przynosi zmienną i dynamiczną aurę z łagodnymi temperaturami, ale również z ryzykiem wichury. Wszystko przez uaktywnienie silnego prądu strumieniowego i możliwego przejścia cyklonu. Wir troposferyczny napędza się przez rosnącą różnicę temperatury między coraz zimniejszą Arktyką i cieplejszymi niższymi szerokościami geograficznymi. W jego rejonie pojawiają się dobre warunki do rozwoju pogłębiającego się cyklonu, ponadto wyznacza on kierunek przepływu powietrza i tym samym decyduje o trajektorii ośrodków barycznych.
Prognozowany silny prąd strumieniowy nad Europą, 27 września 2024
Do omawianych istotnych zmian w pogodzie nad zachodnią, częściowo środkową i północną Europą, w tym w Polsce dzieli nas blisko tydzień, dlatego najnowsze prognozy wkraczają już w realny możliwy rozwój sytuacji atmosferycznej do przewidzenia ze znacznym wyprzedzeniem, tym bardziej, że jest potwierdzany przez dwa wiodące modele pogodowe. W takim przypadku powstanie i przejście cyklonu jest możliwe i staje się realne, zwłaszcza jeśli jest potwierdzane w kolejnych aktualizacjach.
Prognozowany zasięg wichury w Europie według modelu ECMWF, 26 września 2024
Mimo, że w kolejnych dniach pozostaniemy w zasięgu rozległego wału wyżowego znad północnej Europy, to taka sytuacja nie potrwa wiecznie. Według najnowszych wyliczeń numerycznych, na naszą uwagę zasługuje szczególnie okres między 25-27 września (+/- 1 dzień), gdy znad Atlantyku podejdzie w rejon zachodniej Europy pogłębiający się cyklon w obrębie nasuwającego się prądu strumieniowego. W rejonie oddziaływania przyniesie ulewy i lokalne burze, ale także wichury. Wiatr w wielu regionach na zachodzie, przez częściowo centrum po północną Europę miejscami przekroczy 70-100 km/h. Taki wiatr potrafi już łamać drzewa i gałęzie, a w konsekwencji zrywać linie energetyczne, uszkadzać słabsze konstrukcje dachowe oraz wywoływać sztorm i wpływać na opóźnienia połączeń lotniczych i morskich.
Sprawdź: Wir polarny zaczyna powstawać. Wpłynie na śnieżyce i wichury w zimie
Prognoza zasięgu wichury i prędkości wiatru w Europie, jakie mogą wystąpić między 25-27 września 2024
Obecnie prognozy potwierdzają powstanie cyklonu i nasunięcie się silnego prądu strumieniowego od zachodu w głąb Europy. Jest to widoczne w kilku modelach pogodowych. Z wielką uwagą będziemy śledzić rozwój możliwej trajektorii i głębokości ośrodka niskiego ciśnienia, gdyż od niej będzie ostatecznie zależeć prędkość wiatru i zasięg wichury. Wstępnie możemy przyjąć, że najmocniej powieje na obszarze, od rejonu Kanału La Manche przez częściowo Francję, Niemcy, Belgię, Holandię, po południową Skandynawię, Bałtyk i przynajmniej kilka regionów Polski. Sytuacja jest rozwojowa, dlatego będziemy w kolejnych dniach informować o coraz bardziej precyzyjnych wyliczeniach wichury.
Zobacz: Jest nowa pogoda na październik. Wczesne śnieżyce z mrozem, czy ciepła jesień? Prognozy są wyraźne
Źródło: DobraPogoda24.pl
Spodobał nam się ten artykuł.