| |
Zagrożenie!
Przejdą nawałnice z ulewami. Przyniosą zalania, gradobicia i silny wiatr. Burze nadal nie odpuszczą

Przejdą nawałnice z ulewami. Przyniosą zalania, gradobicia i silny wiatr. Burze nadal nie odpuszczą

Nie tracimy czujności i sprawdzamy najnowsze prognozy burz, od których szybko się nie uwolnimy. Przed nami kolejna doba z ryzykiem rozproszonych nawałnic niosących do niedzieli ulewy, lokalnie gradobicia i wiatr o sile wichury. Największe natężenie zjawisk przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Możliwe jest powstanie superkomórki, wówczas głównym zagrożeniem będzie nie tylko nawalny deszcz, ale także grad.

Prognozowany rozwój burz wielokomórkowych w godzinach popołudniowych

Silne burze przyniosą nawałnice w Polsce do 26 maja 2024 będą zalania i gradobicia

Minionej doby przez Polskę przeszły nawałnice, od Podkarpacia i Małopolski po Opolszczyznę, Wielkopolskę, Kujawy i lokalnie Ziemie Lubuską. Notowano miejscami gradobicia, ulewy powodujące zalania, a także silny wiatr, który łamał drzewa i zrywał lub uszkadzał dachy w województwie wielkopolskim. Polska nadal pozostaje w obszarze słabogradientowym w utrzymującej się adwekcji wilgotnego i niestabilnego powietrza. Dodatkowo występują lokalne linie zbieżności wiatru, które będą sprzyjać inicjacji licznych burz.

Rozrproszone opady i burze prognozowane późnym popołudniem w Polsce

Nawałnice z ulewami w Polsce, gdzie będą burze do 26 maja 2024

W takim środowisku szczególnie w godzinach popołudniowych nastąpi rozwój licznych rozproszonych burz, zarówno w formie układów wielokomórkowych, jak również nielicznych superkomórek. Z powodu słabego przepływu powietrza, burze będą się wolno przemieszczać, a tym samym będą generować spore sumy opadów. Na ogół w ich rejonie spadnie do 10-30 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie do około 40-50 mm. Z uwagi na duże natężenie opadów w krótkim czasie, ponownie miejscami dojdzie do zalań i podtopień. Lokalnie spadnie również o grad o średnicy do 1-4 cm, a wiatr w porywach osiągnie do 60-80, lokalnie 90 km/h.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 26 maja 2024

Prognoza burz dla Polski do 26 maja 2024

Ryzyko burz w Polsce w ciągu najbliższej doby obejmuje niemal wszystkie regiony kraju, przy czym ich wystąpienie i rozwój będzie bardzo rozproszony i zależny od lokalnych warunków atmosferycznych. Zalecamy szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych śledzenie najnowszych danych z radaru opadów i detektorów burzowych. Komórki burzowe późnym wieczorem i nocą zaczną tracić na aktywności, ale w pierwszej części nocy mogą być aktywne jeszcze w wielu regionach, zwłaszcza miejscami w północno zachodniej połowie Polski.

Prognozowana chwiejność atmosfery w rejonie Polski w której będą się rozwijać burze o godzinie 20:00, 25 maja 2024

Nawałnice przyniosą ulewy i zalania w Polsce, gdzie będą burze do 26 maja 2024

Ryzyko burz w Polsce nadal nie ustąpi w kolejnych dniach i będzie się przeciągać, co najmniej do końca maja, w tym w czasie weekendu Bożego Ciała. Mamy więc warunki atmosferyczne typowe dla już pogody letniej. Rekomendujemy sprawdzanie prognoz bieżących, aby wiedzieć, gdzie będzie przelotnie padać i gdzie mogą wystąpić silne burze.

Sprawdź też: Pogoda na weekend Bożego Ciała. Będzie bardzo niestabilnie w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Anna

W moim rejonie susza, przez cały maj delikatnie pokropiło ze dwa razy, deszcz i burze omijają nas szerokim łukiem już człowiek traci nadzieję, że spadnie deszcz

25 maj 2024 - 23:07
Odpowiedz