
Prognozy opadów są koszmarne. Będą częste śnieżyce? Potężny antycyklon na długo zmieni pogodę
Mamy ostatni miesiąc meteorologicznej zimy w Polsce i wiele osób pyta o powrót śniegu, zwłaszcza, że trwają ferie zimowe. Najnowsze prognozy poza mrozem nie dają jednak większych szans na śnieżyce, gdyż powstanie potężny antycyklon, który na długo zmieni pogodę na znacznym obszarze naszego kraju, ale również Europy. Możemy mieć niezwykle wczesny początek suszy.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 10 lutego 2025
Prognozy układu barycznego nad Europą na kolejne dni wskazują jednoznacznie na rozbudowę potężnego wału wyżowego z kilkoma ośrodkami, które będą się łączyć ze sobą i jednocześnie przesuwać swoje centrum nad kontynentem przez znaczny okres lutego. Na mapie synoptycznej Europy już możemy dostrzec m.in. wyż Elvira, którego centrum w ciągu najbliższej doby znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Następnie w kolejnych dniach jego centrum przemieści się nad Skandynawię aż w nowym tygodniu połączy się z bardzo silnym wyżem rosyjskim tworząc rozległy obszar pola wyżowego szczególnie między północną, wschodnią i środkową Europą.
Prognozowana anomalia ciśnienie w środkowej troposferze w Europie, 11 lutego 2025
Wpływ rozbudowującego się wyżu obejmie w zasadzie cały profil troposfery o czym świadczą prognozy nie tylko na dolnym jej poziomie, ale także w środkowym i górnym biegu. Będzie to więc niezwykle silny i trwały układ, który może usunąć dopiero zmiana położenia prądu strumieniowego i odnowienie cyrkulacji strefowej związanej z aktywnością Atlantyku, a na to szybko się nie zanosi. Anomalia ciśnienia miejscami, zwłaszcza na obszarze północnej Europy ma okresami być o ponad 25-45 hPa powyżej normy, co na takim poziomie nie zdarza się często.
Prognozowana anomalia opadów w Europie za okres tygodnia między 11-17 lutego 2025
Jak wynika z najnowszych prognoz układu barycznego i opadów, co najmniej do początku drugiej połowy lutego nie ma szans na znacznym obszarze Polski i Europy na duże opady śniegu, choć będą miejscami wyjątki. Na przeważającym obszarze kontynentu anomalia opadów będzie ujemna, a tym samym zarówno śniegu jak i deszczu spadnie znacznie mniej niż powinno o tej porze roku. W naszym kraju jeśli popada, to tylko słabo i przelotnie. Obecnie żadna z prognoz w omawianym okresie nie wskazuje na śnieżyce mogącą przynieść co najmniej 10-20 cm śniegu w naszym kraju w perspektywie co najmniej dwóch tygodni. Więcej opadów niż zwykle w tym okresie będziemy mieć na południu Europy, gdzie z powodu blokady wyżowej mocniej okresami popada w basenie Morza Śródziemnego, od południowo wschodniego wybrzeża Francji przez rejon Włoch po obszary Grecji. Miejscami na tym obszarze zdarzą się śnieżyce lub ulewy w zależności od adwekcji powietrza.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie częsty mróz i śnieg? Zima przyniesie wyż
Prognozowana suma opadów w środkowej Europie w rejonie Polski do 18 lutego 2025
Przed nami więc wyjątkowo długi okres względnie stabilnych warunków atmosferycznych. Rozbudowujący się wyż przyniesie wiele dni bez opadów lub co najwyżej miejscami popada słabo z niskiego zachmurzenia warstwowego, gdyż nie zawsze to zachmurzenie ustąpi, ale będą również dni i regiony z rozpogodzeniami. Na nawrót zimy ze śnieżycami dalej się jednak nie zanosi, choć mróz szczególnie nocami będzie zjawiskiem ponownie częstym. To będzie dobry okres do pieszych wędrówek po górach, gdzie chwil ze słońcem przy słabym wietrze nie powinno brakować poza dniami z przewagą zachmurzenia podinwersyjnego. Sytuacja zacznie się jednak zdecydowanie pogarszać pod względem wilgotności gleby, która jeszcze nie jest dramatyczna bo na przeważającym obszarze wynosi 40-80 procent, ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zwykle w zimie po roztopach powinno być o wiele bardziej mokro, to już możemy wskazywać na poważne ryzyko suszy w trakcie ruszenia sezonu wegetacji, o ile przewidywane rozbicie wiru polarnego nie przyniesie jeszcze okresu częstszych śnieżyc przed nastaniem wiosny.
Zobacz: Rozpadnie się wir polarny. Będą fale mrozu i śnieżyce. Nawroty zimy przeciągną się na wiosnę
Źródło: DobraPogoda24.pl