
Prognozy opadów na sierpień są fatalne. Gorące lato będzie się przedłużać. Nadciągnie fala upałów
Zbliżamy się do końca lipca i przed nami ostatni miesiąc meteorologicznego lata. Pytacie, czy pogoda na sierpień zapowiada wiele gorących i upalnych dni w Polsce, a może pojawi się wczesny podmuch chłodniejszej jesieni i będzie często padać? Najnowsze prognozy sezonowe rozwiewają wątpliwości i wskazują wyraźny trend temperatur, opadów i ciśnienia. Gorące lato nie powie ostatniego słowa bo jeszcze będą fale upałów.
Pogoda na sierpień 2024. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie
Do meteorologicznego lata zaliczamy trzy miesiące, czerwiec i lipiec oraz rozpoczynający się niebawem sierpień. Pierwsze dwa w tym sezonie przyniosły w Polsce wiele gorących i upalnych dni, a także ciepłych nocy w wielu regionach kraju, dzięki temu czerwiec zapisał się z anomalią temperatury o 1,6 st. C. powyżej normy, a lipiec również będzie ciepły i miejscami bardzo ciepły ze średnią temperaturą o około 1,9 st. C. powyżej średniej wieloletniej, z największym odchyleniem w regionach wschodnich i południowo wschodnich. Wszystko wskazuje na to, że również sierpień wpisze się w trwający długi i nieprzerwany trend ciepłych miesięcy. Amerykańska prognoza sezonowa CFSv2 wskazuje na anomalie temperatury o około 0,5-2 st. C. powyżej normy.
Prognoza prawdopodobieństwa anomalii temperatury w Polsce i Europie w sierpniu 2024
Również europejski model sezonowy ECMWF przewiduje bardzo zbliżoną anomalie średniej temperatury, z najmniejszym odchyleniem w regionach północno zachodnich, zwłaszcza nad morzem oraz największym na wschodzie i południowym wschodzie, czyli dokładnie tak jak w dotychczasowych miesiącach letnich. Prawdopodobieństwo dodatniej anomalii temperatury w sierpniu na obszarze Polski jest obecnie prognozowane na poziomie ponad 60-70 procent, co oznacza, że jest znaczne. W takiej sytuacji możemy oczekiwać wielu ciepłych i gorących dni na poziomie 24-29 st. C., a okresami także upału powyżej 30 st. C., choć jego zasięg i czas trwania może się zmieniać w poszczególnych regionach. Średnia temperatur będzie więc wysoka w stosunku do normy, która w sierpniu waha się od 15,6 st. C. w Zakopanem przez 17,5 st. C. w Łebie, do 19,3 st. C. w Kaliszu i Wrocławiu.
Pogoda długoterminowa na sierpień 2024. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie
Prognozy sezonowe wskazują również wyraźny trend opadów w sierpniu. Miesiąc ten w wielu regionach przyniesie sumy opadów poniżej normy lub miejscami w normie, a tylko lokalnie w rejonie ulewy związanej z burzami opady mogą być większe, choć ich zasięg ma być niewielki. Z powodu wpływu pola wyżowego, przechodzących burz z frontami ma być mniej niż zwykle, co oznacza, że w sierpniu będziemy mieć wiele dni sprzyjających wypoczynkowi nad wodą, czy w górach. Miejscami pogłębi się jednak problem niedoboru opadów, gdyż z powodu dość wysokich temperatur będzie szybko postępował proces parowania wilgoci z gleby.
Sprawdź: Silne oberwanie chmury zaleje domy. W ulewach spadnie 100 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Pogoda na sierpień 2024. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie
Polska w sierpniu przez znaczny okres ma się znajdować w obszarze pola podwyższonego ciśnienia rozciągającego się między wschodnim Atlantykiem i wschodnią Europą. Okresami w ten obszar wejdą fronty i niże związane z polem niższego ciśnienia znad północnej i południowej Europy, ale mają one tylko chwilami zmieniać warunki atmosferyczne. Dni z ochłodzeniem będzie niewiele, a na ogół będą przeważać okresy ciepłe, gorące i upalne. Całkiem prawdopodobne, że właśnie w sierpniu w Polsce w tym sezonie zanotujemy najcieplejszy dzień lata. Do tej pory rekord bieżącego roku wynosi 37,1 st. C. i pochodzi z rejonu Wrocławia. Wiele więc na to wskazuje, że sierpień również nas nie zawiedzie i będziemy mogli korzystać często z uroków lata. Jeśli nie lubicie wysokich temperatur, to wyjazd nad morze będzie dobrym pomysłem bo w tej części kraju temperatury najczęściej będą najniższe.
Zobacz: Nagłe ochłodzenie przerwie upał. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni w Polsce
Źródło: DobraPogoda24.pl