Prognoza sezonowa na październik 2018
Za nami wrzesień, który zgodnie z prognozą sezonową był kolejnym miesiącem tego roku z dodatnią anomalią temperatury. Prognoza dość dobrze wypadła, aczkolwiek średnia temperatura była nieco wyższa od prognozowanej anomalii. Mało tego, gdyby 3 dekada miesiąca nie przyniosła znacznego ochłodzenia, wrzesień okazałby się rekordowo ciepły w wielu regionach Polski.
Na naszej stacji w Rzeszowie na uwagę zwraca nie tylko anomalia temperatury, ale również suma opadów, która była o ponad połowę niższa od normy.
Wrzesień w Rzeszowie
- największy poryw wiatru 86.4 km/h (24 września o godz. 05:07)
- najwyższa temperatura 28.5 st. C. (13 września)
- suma opadów 33.3 mm (norma 69.3 mm)
- średnia temperatura 15.6 st. C. (2.1 st. powyżej normy)
- najwyższy punkt rosy 15.1 (1 września)
- najniższa temperatura -1.4 st. C. (30 września)
- największa dobowa suma opadów 13 mm (22 września)
- przeważający kierunek wiatru: zachodni
- najwyższe ciśnienie 1011.1 hPa
- najniższe ciśnienie 974.2 hPa
- średnia wilgotność powietrza 75.1 %
Tymczasem rozpoczął się październik, dlatego sprawdźmy prognozy sezonowe. Najnowsze ich wydania, zarówno w wersji amerykańskiej jak i europejskiej wskazują na miesiąc w pobliżu normy. Wygląda więc na to, że październik będzie pierwszym miesiącem od kwietnia br. bez wyraźnej dodatniej anomalii temperatury.
Prognozowana anomalia temperatury w październiku, od +0.25, do +0.5 st. C. Dane: ECMWF
Przykładowo, w Rzeszowie średnia temperatura października w odniesieniu do normy z okresu bazowego 1981-2010 wynosi 8.6 st. C.
Prognozowana anomalia temperatury w październiku, od -0.5, do +0.5. Dane: NWS
Ciepłolubni mogą czuć się zawiedzeni, bo osiągnięcie lub przekroczenie temperatury 20 st. C. będzie rzadkie, ale nie mamy powodów do większych zmartwień. W końcu przewidywana norma to warunki atmosferyczne zgodne z naszą szerokością geograficzną o tej porze roku.