| |
Zagrożenie!
Kwiecień kolejnym miesiącem powyżej normy temperaturowej?

Kwiecień kolejnym miesiącem powyżej normy temperaturowej?

Ostatnim wyraźnym miesiącem poniżej normy temperaturowej był marzec w ubiegłym 2018 roku. Wówczas na przeważającym obszarze kraju temperatura była o ponad 2 st. C. niższa od normy wieloletniej. W każdym kolejnym miesiącu temperatura w skali kraju była wyraźnie powyżej normy, a miejscami, zwłaszcza w kwietniu i maju odnotowano rekordowe anomalie. Nasuwa się więc pytanie, który miesiąc w końcu przerwie tę passę?

Ostatni wyraźnie chłodny miesiąc w Polsce. Marzec 2018 roku

Anomalia temperatury marzec 2018 mapa

Najnowsze prognozy sezonowe na kwiecień przewidują również miesiąc powyżej normy, aczkolwiek anomalia nie powinna być wybitnie wysoka. Zarówno europejska jak i amerykańska prognoza przewiduje dodatnią anomalie na poziomie około 0.5-1 st. C.

Prognoza sezonowa na kwiecień

Europejska prognoza sezonowa na kwiecień

Prognoza sezonowa na kwiecień 2019

Z kolei prognoza opadów przewiduje miesiąc w pobliżu lub miejscami lekko poniżej normy. W przypadku sprawdzenia się tej prognozy, przykładowo w Rzeszowie średnia temperatura miesięczna powinna wynieść około 9-9.5 st. C., a suma opadów ok. 44-46 mm.

Prognoza sezonowa opadów w kwietniu

Prognoza sezonowa opadów kwiecień 2019

Zapowiada się więc wyraźnie chłodniejszy miesiąc od ubiegłorocznego, gdy np. w Rzeszowie zanotowano historyczny rekord ze średnią 13.8 st. C. Mimo to, miesiąc ten powinien być na tyle ciepły, aby nadal nie przerwać ciągłości miesięcy powyżej normy w skali całego kraju. Ponadto pogoda będzie częściej zmienna (po 5 kwietnia), a przez to przyniesie więcej opadów w porównaniu do suchego ubiegłorocznego kwietnia.

Czas pokaże, czy prognoza sezonowa na kwiecień będzie udana po wyjątkowo ciepłym tegorocznym lutym i marcu, dobrze przewidzianym przez model ECMWF.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!