| |
Zagrożenie!
Prognoza sezonowa na czerwiec 2019. To będzie ciepły miesiąc

Prognoza sezonowa na czerwiec 2019. To będzie ciepły miesiąc

Powoli dobiega końca maj, który według prognozy sezonowej miał być miesiącem w pobliżu normy lub lekko poniżej. Mimo, że pozostało jeszcze 3 dni do jego końca, to można powiedzieć, że prognoza sprawdziła się dość dobrze, aczkolwiek bardzo chłodna pierwsza połowa miesiąca na to nie wskazywała.

Do 28 maja anomalia miesiąca w skali kraju jest ujemna i wynosi około -1.16 st. C., ale na wschodzie i północnym-wschodzie kraju jest w pobliżu normy. Ogólny trend temperatury jest więc poprawny. Znaczne odstępstwo dotyczy opadów, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie kraju, które również miały być w pobliżu normy, ale ostatecznie normę znacznie przekroczyły. 

Anomalia temperatury do 28 maja br.

Anomalia temperatury maj

Krótko mówiąc, kończący się maj zapisze się jako miesiąc niewiele chłodniejszy od normy. Będzie to więc pierwszy miesiąc z ujemną anomalią od marca 2018 roku, gdy temperatura wyraźnie spadła poniżej normy. To z kolei oznacza, że zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo dla ciepłego czerwca, gdyż niezwykle rzadko się zdarzało w minionych latach w Polsce, aby dwa miesiące pod rząd były chłodne.

Prognoza modelu ECMWF przewiduje czerwiec z dodatnią anomalią na poziomie około 1-1,5 st. C. Jeśli prognoza się sprawdzi, to średnia miesięczna temperatura w przykładowym Rzeszowie wyniesie około 17,8-18,3 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w czerwcu

Prognoza sezonowa na czerwiec

Z kolei prognoza opadów wskazuje na sumę niewiele poniżej normy

prognoza sezonowa na czerwiec opady

Również najnowsza prognoza długoterminowa oparta na wiązkach Ensembles przewiduje zdecydowany wzrost temperatury wraz z początkiem czerwca. Nie widać obecnie na niej większych zmian nawet do 14 czerwca.

prognoza długoterminowa sezonowa


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!