| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: gorące i chwilami upalne lato nie odpuści

Prognoza pogody na 16 dni: gorące i chwilami upalne lato nie odpuści

Za nami kolejny tydzień, który zgodnie z prognozą długoterminową przyniósł dotychczas najwyższe temperatury w tym sezonie letnim na obszarze Polski (8 sierpnia w Świnoujściu 36.8 st. C, w Słubicach 36.6 st. C.). Po fali upałów przeszły silne burze, a po nich napłynęła łagodniejsza masa powietrza przynosząca chwilowe orzeźwienie.

Pogoda lato długoterminowa

Spadek temperatury nie będzie jednak trwały. W kolejnych dniach temperatura w sporej części kraju będzie oscylować w pobliżu 30 st. C., a miejscami przekroczy tę granicę. Najczęściej najwyższe temperatury będziemy notować na zachodzie, południowym-zachodzie i południu, a najniższe na ogół nad morzem i północnym-wschodzie Polski.

Prognoza długoterminowa sierpień

Miejscami spodziewamy się także przelotnych opadów deszczu i burz, ale przeważnie będą one tylko krótkim przerywnikiem. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.


Komentarze
Ben Wwa

A więc także sierpień miałby się okazać kolejnym (piątym z rzędu) bardzo/skrajnie ciepłym miesiącem, trudno w to uwierzyć, ale niedługo się przekonamy.

13 sierpień 2018 - 06:55
Odpowiedz
Wojciech

Ten trend związany jest z dodatnim NAO. Jak tylko przejdzie na minus, a może zacząć się to od połowy października/w listopadzie, to szybko możemy przejść z letnich warunków do zimowych. Być może nadchodząca zima będzie normalna względem anomalii

13 sierpień 2018 - 12:24
Odpowiedz
Ben Wwa

"Gdy w sierpniu upały, to październik biały"... Nie jestem specjalnym fanem "mądrości ludowych", ale rzuciłem okiem na statystyki i faktycznie, po bardzo/skrajnie ciepłych sierpniach bywały zimne październiki, np. w latach 2015, 2010, 2002, 1992, 1951. Czy tak będzie i w tym roku, a może ocieplenie klimatyczne przełamie i tę tradycję? Zobaczymy.

13 sierpień 2018 - 14:17
Odpowiedz