| |
Zagrożenie!
Przed ociepleniem solidnie popada. Dziś 08.10 przed południem od zachodu wkroczy front atmosferyczny

Przed ociepleniem solidnie popada. Dziś 08.10 przed południem od zachodu wkroczy front atmosferyczny

Miniona noc 07/08.10 ponownie przyniosła przymrozki, szczególnie na wschodzie i południu kraju. W perspektywie jednak, według trendu prognozy długoterminowej czeka nas stopniowo ocieplenie. Zanim ono nastąpi, w ciągu najbliższej doby 08/09.10 w wielu regionach kraju solidnie popada i nasili się wiatr, ale temperatura również wzrośnie, dlatego kolejna noc zapowiada się już bez temperatur ujemnych.

Prognozowany układ baryczny we wtorek 8 października o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Polska październik 2019

Dziś 08.10 w ciągu dnia, od zachodu wkroczy strefa frontu okluzji związana z niżem Peter znad Atlantyku w pobliżu Islandii. Na froncie rozwinie się również niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, który bezpośrednio w czasie przemieszczania przez południowy Bałtyk, będzie wpływał na warunki pogodowe w Polsce. Opady pojawią się przed południem na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i częściowo na Dolnym Śląsku, a w dalszej części dnia zaczną stopniowo przesuwać się na wschód obejmując coraz większy obszar kraju.

W nocy z wtorku na środę, opady będą możliwe niemal w całym kraju. W środę 09.10 również miejscami popada, ale obszar będzie znacznie ograniczony, szczególnie do dzielnic południowych. Kolejna większa strefa opadów spodziewana jest w nocy ze środy na czwartek 09/10.10. Wówczas umiarkowane i intensywne opady wkroczą znad Czech i Słowacji, będą się stopniowo przesuwać na północny wschód ze stopniowym odchyleniem na wschód w głąb kraju. Najwięcej deszczu spadnie od Dolnego i Górnego Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską po Lubelszczyznę, Mazowsze i Podlasie.

Wstępnie prognozowana suma opadów do piątkowego 11.10 poranka. Model ICON

Prognoza mapa suma opadów deszcz

W czwartek 10.10 opady będą mieć charakter przelotny ze znacznym ograniczeniem zasięgu. Popada przede wszystkim w północnej połowie kraju. W piątek 11.10 również popada, ale głównie na północy kraju.

Prognozowane przemieszczenie strefy opadowej, od wtorku 08.10, do piątku 11.10

Prognoza animacja opadów

Temperatura, będzie już wyraźnie wyższa, szczególnie w sobotę 12.10, gdy miejscami na południu i południowym zachodzie kraju osiągnie co najmniej 20-22 st. C. i to przy pogodnym niebie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!