| |
Zagrożenie!
W niedzielę 12.05 spory kontrast temperatury oraz intensywne opady w kilku regionach kraju

W niedzielę 12.05 spory kontrast temperatury oraz intensywne opady w kilku regionach kraju

Do kraju wkroczył zapowiadany front atmosferyczny związany z niżem Yukon. W ciągu dnia będzie się stopniowo przesuwał wraz z opadami na wschód kraju. Warto sprawdzić bieżące dane radarowe, aby sprawdzić, gdzie w danej chwili pada deszcz. Niewykluczone, że na zachodzie kraju wystąpią również burze (mapa prawdopodobieństwa).

Tymczasem w prognozie długoterminowej wydanej w minioną niedzielę 05.05 wspominaliśmy, że około 12 maja, będzie możliwy spory kontrast temperatury nad krajem. Najnowsze prognozy nie uległy radykalnej zmianie. Już w nocy 11/12.05 w rejonie pogranicza Czech i Polski znajdzie się ośrodek niżowy i związany z nim front atmosferyczny. Wraz z przesuwaniem się ośrodka na wschód i północny-wschód, strefa opadów z nim związana, będzie stopniowo obejmować coraz większy obszar Polski.

Wstępnie prognozowany zasięg strefy opadów w niedzielę 12.05, do godz. 14:00

Prognoza opadów 12 maja

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na dość intensywne opady w niedzielę 12.05, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Wielkopolsce, Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, w woj. kujawsko-pomorskim i początkowo lubuskim. Generalnie, do końca dnia powinno popadać co najmniej na przeważającym obszarze zachodniej połowy kraju. Ponadto miejscami na wschodzie i południu nie można wykluczyć wystąpienia burz.

Wstępnie prognozowana temperatura w niedzielę 12.05 o godz. 15:00

Prognoza temperatury 12 maja

Jeśli sprawdzą się obecne prognozy, to różnica temperatury maksymalnej między najcieplejszym, a najchłodniejszym regionem (nie wliczając Sudetów), może przekroczyć nawet 15-17 st. C.

Kolejne aktualizacje modeli przybliżą nam jeszcze bardziej przewidywany zakres opadów i temperatur w poszczególnych regionach dla najbliższej niedzieli. Jest bowiem jeszcze możliwa korekta m.in. zasięgu opadów.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!