| |
Zagrożenie!
Druga połowa tygodnia z poprawą pogody i wzrostem temperatury

Druga połowa tygodnia z poprawą pogody i wzrostem temperatury

Dziś 03.10 pogoda w Polsce nas nie rozpieszcza. Przemieszczający się niż Jessika znad Bałtyku w kierunku pogranicza Litwy i Łotwy sprowadza powiew zaawansowanej jesieni. W całym kraju nasilił się wiatr, a miejscami występują przelotne opady deszczu, drobnego gradu i krupy śnieżnej. Temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa od wskazań termometrów.

Cyrkulacja strefowa w najbliższych dniach zostanie jednak przyblokowana przez ośrodek wyżowy Ulf. Jego centrum do jutra 04.10 przemieści się przez południowe Niemcy nad Węgry i zacznie wpływać na warunki atmosferyczne w Polsce.

Prognozowany układ baryczny w czwartek 04.10 o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Polska Europa

W kolejnych dniach Ulf odsunie się nad Morze Czarne. W tym czasie warunki atmosferyczne w Polsce będą się stabilizować. Silny wiatr ucichnie, opady zanikną lub ograniczą się do tylko lokalnego i przelotnego wystąpienia, a w miejsce dużego zachmurzenia pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Możemy również liczyć na stopniowy wzrost temperatury.

Prognoza pogody jesień październik

Już w czwartek 04.10 spodziewamy się od 11/14 st. C. na przeważającym obszarze kraju, do 15-16 st. C. miejscami na zachodzie. W piątek 05.10 temperatura wyniesie, od 14/18 st. C. we wschodniej połowie Polski, do 18-20 st. C. na pozostałym obszarze. W południowej połowie kraju powinno być niemal bezchmurnie.

Z kolei w sobotę 06.10 wzrost temperatury powinien być jeszcze większy. Na przeważającym obszarze kraju spodziewamy się do 18-22, lokalnie 23 st. C. Równie ciepło zapowiada się także niedziela 07.10, aczkolwiek w tym dniu miejscami przelotnie popada.


Komentarze
Lucas wawa

Dzisiaj najprawdopodobniej czeka nas ostatni dzień z wyraźną cyrkulacją W i zarazem przewagą ujemnych anomalii – ale już z aurą pogodniejszą i mniej wietrzną niż wczoraj. ->>> A prognozy na kolejne dni bez większych zmian, tzn. czeka nas: 1) osłabienie W cyrkulacji strefowej nad kontynentem europejskim, a wraz z nią adwekcja coraz bardziej z kierunków S/E, 2) powrót przewagi dodatnich anomalii – myślę, że przeważnie +2/+5K (z niewielkimi odstępstwami zarówno w dół, jak i w górę), 3) aura zdecydowanie sucha – z ewentualnymi niewielkimi/przejściowymi opadami (gł. z niedzieli na poniedziałek). ->>> Wilgotność w warstwie granicznej powinna być niewielka, a zatem – bez względu na skalę inwersji – zachmurzenie przeważnie małe (pomijając okres z przejściem słabnącego frontu 07/08.10). ->>> Co najmniej 4 lata nie mieliśmy tak długiego ciepłego, suchego i zarazem (prawdopodobnie) pogodnego oblicza jesieni w październiku – na jaki zanosi się niebawem.

04 październik 2018 - 08:38
Odpowiedz