| |
Zagrożenie!

Do kiedy utrzyma się stabilna pogoda?

Zgodnie z wcześniejszą prognozą (sprawdź), ostatnie dni września przynoszą nam na ogół piękną, a co najważniejsze stabilną pogodę. Aura w ten sposób wynagradza wiele pochmurnych i deszczowych dni, których w tym miesiącu nie brakowało. 

Prognozowany układ baryczny, 29 września o godz. 14:00

Mapa synoptyczna 29 września

Dziś 28.09 Polska nadal pozostaje w zasięgu wyżu rosyjsko-finlandzkiego o imieniu Rosi. Ze wschodu i południowego-wschodu napływa sucha i dość chłodna masa powietrza polarno-kontynentalnego. Doskonale to widać na mapach trajektorii wstecznej, gdzie możemy zauważyć, że powietrze w wyżu opadając (inwersja osiadania), przemieszcza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski

Trajektoria wsteczna masy powietrza

W takich warunkach, zwłaszcza na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, temperatura miejscami w nocy spadnie do kilku stopni, a przy gruncie lokalnie niewykluczony jest nawet przymrozek, szczególnie nad ranem w piątek 29.09, sobotę 30.09 oraz w niedzielę 01.10.

Aktualne prognozy wskazują, że stabilna pogoda, praktycznie w całym kraju utrzyma się co najmniej do 1 października. Zmiana czeka nas 2 października, gdy z północnego-zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ niżu. W tym dniu, stopniowo nad coraz większym obszarem kraju (począwszy od Pomorza Zachodniego), będą się pojawiać opady deszczu. Ponadto w wyniku zwiększenia gradientu poziomego ciśnienia, wzrośnie prędkość wiatru. Wyjątkiem będą wschodnie oraz południowo-wschodnie województwa, gdzie do wieczora powinna się utrzymać stabilna pogoda, aczkolwiek miejscami również tutaj wzrośnie prędkość wiatru, bowiem w górach spodziewamy się zjawisk fenowych. W nocy z poniedziałku na wtorek 02/03.10, strefa frontowa z opadami z północnego-zachodu, będzie się przemieszczać w głąb kraju, aż we wtorek 03.10 w ciągu dnia dotrze również nad dzielnice wschodnie i południowo-wschodnie.

Krótko mówiąc - najbliższy weekend 30.09/01.10 warto zaplanować na aktywny wypoczynek.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!