| |
Zagrożenie!

W ostatnich dniach września stopniowa poprawa pogody, ale również powrót smogu

Do końca września pozostał tydzień. Mimo, że miesiąc jeszcze się nie skończył, to już na wielu stacjach meteorologicznych odnotowano rekordowe sumy opadów. Utrzymująca się pochmurna i wilgotna pogoda sprawia, że marzymy o powrocie do słonecznych chwil związanych z polską złotą jesienią. Sprawdźmy więc, czy jest szansa na stabilizację warunków pogodowych?

Dziś 23.09 nad południową Polską zalega niż, który przynosi opady deszczu w centrum, na południu, zachodzie i południowym-zachodzie kraju. W niedzielę 24.09 w ciągu dnia, znad Ukrainy nasunie się kolejna strefa, która miejscami przyniesie opady deszczu, zwłaszcza w centrum oraz w południowej połowie kraju. Niewykluczone, że lokalnie zagrzmi, głównie na południowym-wschodzie.

Ostatnim dniem z tej serii opadów będzie poniedziałek 25.09, gdy miejscami wystąpią zanikające i przelotne opady, szczególnie w centrum oraz na zachodzie i południowym-zachodzie kraju.

Prognozowane położenie centrum wyżu, 29 września br. Model GFS

Mapa baryczna 29 września

Pierwszym dniem, gdy niemal w całym kraju nie powinno padać, będzie wtorek 26.09. Wyjątek lokalnie mogą stanowić krańce południowe i południowo-zachodnie. Pogoda w tym dniu zacznie się systematycznie poprawiać, szczególnie we wschodniej połowie kraju, aczkolwiek miejscami początkowo może przeważać niskie zachmurzenie warstwowe, zwłaszcza w rejonie zalegania mgły i zamgleń.

Zdjęcie satelitarne Europy. 23 września br. o godz. 11:35. Sat24

Zdjęcie satelitarne Europy

Kolejne dni nowego tygodnia mogą miejscami przynosić zmienne zachmurzenie, gdyż niewykluczone, że gdzieniegdzie przez pewien czas będzie zalegać niskie zachmurzenie podinwersyjne oraz początkowo mgła, ale nie powinno również brakować regionów z rozpogodzeniami. Pogodnie zapowiada się szczególnie 28-30 września, zwłaszcza na wschodzie kraju. Niewykluczone jednak, że pod koniec miesiąca zwiększy się miejscami prawdopodobieństwo niewielkich przygruntowych przymrozków, szczególnie we wschodniej Polsce.

Poniżej mapa oceny zanieczyszczenia powietrza w Polsce, 23 września br. Zielone odcienie wskazują, że obecnie powietrze jest bardzo dobrej lub dobrej jakości. Dane: GIOŚ

Mapa jakości powietrza w Polsce

W ostatnich dniach września musimy się również liczyć z powrotem problemów związanych ze smogiem, bowiem wyż w połączeniu z przyziemną inwersją w nocy, słabym wiatrem oraz rozpoczynającym się sezonem grzewczym, będzie sprzyjał kumulacji zanieczyszczeń w dolnej warstwie powietrza.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!