| |
Zagrożenie!
W ciągu nocy dokonała się zmiana warunków pogodowych. Na północy możliwy dziś 22.09 „efekt jeziora”

W ciągu nocy dokonała się zmiana warunków pogodowych. Na północy możliwy dziś 22.09 „efekt jeziora”

Po wielu dniach słonecznej i gorącej - miejscami wręcz upalnej pogody - minionej nocy 21/22.09 dokonała się zmiana warunków pogodowych. Przemieszczający się z północnego-zachodu w głąb kraju front atmosferyczny sprowadził adwekcję zimnego powietrza, opady deszczu, silniejsze porywy wiatru oraz burze występujące głównie w woj. zachodnich.

Prognozowane położenie chłodnego frontu w sobotę 22.09 o godz. 14:00

Mapa synoptyczna 22 września

Front najpóźniej bo dopiero w sobotę 22.09 nad ranem dotarł do dzielnic wschodnich i południowo-wschodnich kraju.

22 września o godz. 07:45. Dane: sat24

Pogoda zdjęcie satelitarne wrzesień

Porywy wiatru nie były szczególnie silne. Na ogół jego prędkość osiągała 50-70 km/h. Silniej powiało miejscami w pasie nadmorskim, na zachodzie oraz w rejonie Kłodzka, gdzie porywy osiągały 70-97 km/h. Czekamy jeszcze na weryfikację danych telemetrycznych z lotniska Rzeszów-Jasionka, gdzie tuż po godz. 06:00 prędkość wiatru miała osiągnąć blisko 101 km/h! Niewykluczone, że jest to błąd lub faktycznie punktowo tak silnie powiało. Na naszej stacji oddalonej o 13 km na południe od lotniska o godz. 06:06 zmierzono maksymalnie 64.4 km/h.

Taki wiatr zmusił jednak strażaków do ciężkiej pracy. Do tej pory ponad 850 razy interweniowali w związku przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym. Najwięcej takich interwencji było w województwie zachodniopomorskim - 353 - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Bez prądu pozostaje około 5 tysięcy odbiorców. Jak zapewnia RcB, awarie są sukcesywnie usuwane.

Znacznie groźniejszego wiatrowego epizodu, spodziewamy się głównie w południowej połowie kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24.09 oraz w poniedziałek w ciągu dnia, gdy dotrze nad Polskę mezoskalowy niż. O tym napiszemy więcej w kolejnej prognozie.

Tymczasem w ciągu najbliższej doby 22/23.09 na naszą uwagę zasługuje północna część kraju, zwłaszcza woj. pomorskie w pasie nadmorskim. Tutaj w wyniku spływu zimnego powietrza nad ciepłe wody Bałtyku dojdzie do klasycznego efektu jeziora. Należy spodziewać się wystąpienia burz, silnych porywów wiatru, a także niewykluczonego opadu gradu lub krupy śnieżnej (prognoza prawdopodobieństwa).

Komórki po wejściu nad ląd powinny stopniowo tracić na intensywności. Ponadto opadów deszczu spodziewamy się miejscami na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, ale tutaj stopniowo w drugiej połowie dnia one zanikną po odsunięciu się frontu za naszą wschodnią granicę. Na pozostałym obszarze kraju na ogół bez opadów. Po gorącym piątku 21.09 zdecydowanie chłodniej, spodziewamy się maksymalnie od 14, do 19 st. C. (zimniej w Bieszczadach i na Podhalu).

Edit: godz. 09:25 - IMGW w Jasionce potwierdził poryw wiatru 100.9 km/h. Był to więc najsilniejszy wiatr w czasie przejścia tego frontu na nizinach w Polsce. Zjawisko punktowe, na Podkarpaciu prognozy przewidywały na ogół maks. do 70 km/h.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!