| |
Zagrożenie!
Niż znad Bałkanów przyniesie umiarkowane opady śniegu (14/15 lutego)

Niż znad Bałkanów przyniesie umiarkowane opady śniegu (14/15 lutego)

W jednym z poprzednich artykułów udowadnialiśmy, że w Polsce największe prawdopodobieństwo występowania pokrywy śnieżnej przypada w styczniu i lutym. Trend jednoznacznie wskazuje na coraz częstsze późniejsze chłodne okresy w stosunku do wcześniejszych lat. Ma to również swoje dobre strony, gdyż w tym czasie najczęściej przypadają ferie zimowe.

Występowanie pokrywy śnieżnej w Polsce

Pokrywa śnieżna w Polsce Dane

W tym roku również potwierdzają się te dane. Przykładem mogą być wschodnie, południowe i południowo-wschodnie dzielnice kraju, gdzie pokrywa śnieżna utrzymuje się od niemal początku lutego. Przed nami kolejna dostawa śniegu w tej części kraju. Będzie za nią odpowiedzialny niż znad Bałkanów przemieszczający się w kierunku Morza Czarnego.

Prognozowane położenie niżu i rodzaj opadów o godz. 13:00, 14 lutego. Model GFS

Mapa opadów 14 lutego

Na ogół opady będą słabe i umiarkowane, jedynie miejscami na południu Podkarpacia i Małopolski mogą być okresami intensywne. Strefa związana bezpośrednio z niżem zacznie wkraczać nad południowe i południowo-wschodnie dzielnice kraju jutro 14.02 w ciągu dnia, a następnie będzie się utrzymywać również w nocy 14/15.02. W czwartek 15.02 opady śniegu zaczną stopniowo zanikać i słabnąć na Podkarpaciu, gdzie utrzymają się najdłużej.

Prognozowana suma opadów śniegu do 15 lutego. Model ECMWF

Mapa \Prognoza opadów Śniegu

Prognoza oparta na modelu ECMWF wskazuje, że do czwartku spadnie przeważnie od 3, do 7 cm, tylko miejscami na południu i południowym-wschodzie Podkarpacia, Małopolski i woj. śląskiego przyrost pokrywy śnieżnej ma być większy.

Dla porównania prognozowana suma opadów śniegu według niemieckiego model HD

Mapa Prognoza Opadów Śniegu 14-15 lutego


Komentarze
Grzes

Szkoda tylko że nie chce popadać w Wielkopolsce 😕

13 luty 2018 - 12:06
Odpowiedz