| |
Zagrożenie!
Kiedy w Polsce przypada największe prawdopodobieństwo występowania pokrywy śnieżnej?

Kiedy w Polsce przypada największe prawdopodobieństwo występowania pokrywy śnieżnej?

Wśród nas nie brakuje miłośników zimy, którzy z utęsknieniem wypatrują opadów śniegu i temperatur poniżej 0 st. C. Jaka będzie najchłodniejsza pora roku? Tego oczywiście nie wie nikt, aczkolwiek są podejmowane próby przewidzenia jej trendu w prognozach sezonowych. Z pewnością przed rozpoczęciem zimy meteorologicznej (1 grudnia) zaprezentujemy Państwu ich przegląd.

Zasięg występowania pokrywy śnieżnej w Europie. 1 listopada br.

Mapa zasięg występowania śniegu

Wcześniej zajrzyjmy do statystyk. Dane z ostatnich 12 lat są jednoznaczne. Największe prawdopodobieństwo występowania pokrywy śnieżnej na znacznym obszarze kraju przypada w styczniu i lutym, ze szczególnym wskazaniem na ich przełom. W grudniu i marcu prawdopodobieństwo występowania i utrzymywania się pokrywy śnieżnej jest już mniejsze, ale zdarzały się lata, gdy w pewnych okresach ponad 40% kraju znajdowało się pod białym puchem.

Pokrywa śnieżna w Polsce w ostatnich 12 latach

Pokrywa śnieżna w Polsce

Z kolei październik, listopad i kwiecień, to miesiące, gdy powiewy zimy zdarzają się incydentalnie i obejmują niewielki obszar kraju.

Reasumując, statycznie największe szanse na powiew zimy mamy w styczniu i lutym. Trend jednoznacznie wskazuje na coraz częstsze późniejsze chłodne okresy w stosunku do wcześniejszych lat. Ma to również swoje dobre strony, bowiem w tym okresie najczęściej przypadają ferie zimowe w Polsce.

Dane: CBK PAN


Komentarze
Zosia Szaflarska

Ta linia lecąca w dół pod koniec grudnia... to zniszczone marzenia o białych świętach :D chociaż w tamtym roku wieczorem w wigilie sypał śnieg u nas... chyba ;p

04 listopad 2017 - 10:06
Odpowiedz
Jan Lyszczarz

Oby wcale ja nie tęsknię.hi hi.

04 listopad 2017 - 17:32
Odpowiedz