| |
Zagrożenie!

Początek września chłodny i deszczowy

Zapowiadany przez nas okres kilkudniowej, ciepłej i stabilnej pogody dobiega końca (sprawdź). Już dziś 31.08 od zachodu w drugiej połowie dnia Polska zacznie się dostawać pod wpływ frontu atmosferycznego rozciągającego się od Skandynawii po Morze Śródziemne. Na froncie rozwinie się ośrodek niżowy, który wraz z opadami i zachmurzeniem będzie powoli wdzierać się w głąb kraju. Miejscami może również zagrzmieć.

Prognozowany układ baryczny, 1 września br.

Mapa synoptyczna 1 września

Do jutrzejszego 01.09 poranka obszar opadów powinien się rozciągać od woj. warmińsko-mazurskiego przez centrum po woj. dolnośląskie i częściowo opolskie. W ciągu dnia front nadal pozostanie aktywny na tym obszarze z lekkim przesunięciem na wschód kraju. Mimo to, do wieczora stabilna i gorąca pogoda powinna się utrzymać na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz we wschodniej części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 8 września br., według modelu ECMWF

Mapa - suma opadów, początek września

W kolejnych kilkunastu godzinach obszar frontowy przesunie się na wschód i północny-wschód, a jego miejsce w następnych dniach zajmie około 4 września niż znajdujący się prawdopodobnie na zachodnią Ukrainą.

Sytuacja wymaga jednak dalszej analizy i obserwacji, bowiem trajektoria ośrodków niżowych podążających z południa jest trudna do prognozowana i może ulec korekcie. Aktualne dane prognostyczne wskazują, że na naszą uwagę na wschodzie i południowym-wschodzie kraju zasługuje szczególnie okres między 3, a 7 września. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.


Komentarze
Marcin Szerląg

Ten chłód mnie trochę dobija,ale deszcz potrzebny....

31 sierpień 2017 - 12:54
Odpowiedz
Arkadiusz Urbański

Deszcz potrzebny bardzo

31 sierpień 2017 - 13:40
Odpowiedz
grey

Warschau i Krakau :)

03 wrzesień 2017 - 02:41
Odpowiedz