| |
Zagrożenie!
W ciągu 15 godzin miejscami spadnie połowa lutowej normy opadów

W ciągu 15 godzin miejscami spadnie połowa lutowej normy opadów

Zgodnie z naszą wczorajszą 20.02 prognozą, dziś 21.02 Polska dostaje się pod wpływ niżu Xaver z centrum nad południowo-wschodnią Szwecją. W ciągu najbliższej doby 21/22.02, strefa opadów z nim związana przemieści się nad przeważającym obszarem kraju z północnego-zachodu na południowy-wschód, niosąc na swej drodze opady deszczu, miejscami okresowo deszczu ze śniegiem, a pod koniec również śniegu (zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce), gdy temperatura zacznie się obniżać w pobliże 0 st. C.

W nocy z czwartku na piątek temperatura od północnego-wschodu w głąb kraju będzie stopniowo miejscami przechodzić na wartości ujemne, ale jeszcze nie obejmie całej Polski (tak jak to się w stanie w nocy z piątku na sobotę 22/23.02). W rejonie wystąpienia przymrozków należy się spodziewać pojawienia oblodzeń w przypadku wystąpienia wcześniej opadów deszczu. W piątek 22.02 w pierwszej części dnia zanikająca strefa opadów deszczu ze śniegiem i śniegu opuści ostatecznie południowe dzielnice kraju, a od północy zaczniemy się dostawać pod wpływ wyżu.

Prognozowana suma opadów według modelu WRF

Prognoza sumy opadów model WRF

Strefa opadów związana z omawianym niżem już wkroczyła do Polski o czym można się przekonać na bieżących danych radarowych. Do wieczora rozpada się niemal w całym kraju. Opady najpóźniej dotrą nad Małopolskę. Spodziewamy się do jutrzejszego 22.02 poranka, zwłaszcza od środkowego wybrzeża przed dzielnice centralne po południowo-wschodnie, że spadnie co najmniej 8-20 mm wody na m2 ziemi, a lokalnie, głównie nad morzem nawet powyżej 20 mm. W tej sytuacji będą regiony, gdzie w przeciągu kilkunastu godzin spadnie nawet połowa lutowej normy opadów. Będziemy więc świadkami, jak w ostatniej dekadzie lutego dojdzie do nadrabiania strat po dwóch suchych dekadach, gdy np. w Rzeszowie spadło zaledwie 5.4 mm przy normie wynoszącej 29 mm dla całego miesiąca.

Prognozowana suma opadów według modelu ECMWF

Prognoza opadów model ECMWF

Norma opadów dla lutego na przeważającym obszarze kraju wynosi 26-30 mm, ale np. w Gdańsku to już zaledwie 12.8 mm. W tym przypadku jest szansa, że spadnie cała lub nawet zostanie przekroczona norma opadów dla tego miasta podczas przejścia niżu Xaver.


Komentarze
daniel

u mnie na razie napadało w lutym około 20 mm. więc norma na południu dolnego śląska moze być osiągnięta.

21 luty 2019 - 08:42
Odpowiedz
daniel

no i napadało więcej niż w prognozach około 12 mm.

23 luty 2019 - 10:07
Odpowiedz