
Przełom października i listopada przyniesie znaczne ocieplenie. Miejscami powrócą 20-stki na termometrach!
W ostatniej prognozie długoterminowej wydanej przez naszą redakcję w minioną niedzielę 21.10, zaryzykowaliśmy i zapowiedzieliśmy, że temperatury mogą nas jeszcze zaskoczyć. Wbrew innym portalom mówiącym „ciepło już nie wróci”, trend naszej prognozy ponownie okaże się poprawny :)
W kolejnych dniach czeka nas stopniowa adwekcja ciepłego powietrza, ale nie od razu obejmie ona przeważający obszar kraju. Wraz z przesuwaniem się ośrodków niżowych i stref frontów atmosferycznych, coraz cieplejsze powietrze najpierw obejmie wyłącznie dzielnice południowo-wschodnie Polski, a około 30 października ciepło zrobi się niemal w całym kraju.
Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza i anomalia temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km), od 26 października, do 5 listopada br.
Wcześniej zaznaczy się wyraźny kontrast termiczny między cieplejszym, zwłaszcza Podkarpaciem, a znacznie chłodniejszymi zachodnimi i północnymi dzielnicami kraju (szczególnie 28-29 października).
Zanim ciepłe powietrze wleje się do kraju pod koniec miesiąca, to do 30 października w wielu regionach pojawią się opady deszczu, miejscami o dość intensywnym natężeniu. Wstępne prognozy na 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych - zapowiadają się optymistycznie, ale więcej szczegółów podamy w kolejnych naszych artykułach.
Historycznie patrząc, ostatnie dni października, a konkretniej okres 27-31/10, dobrze ukazuje postępy ocieplenia klimatycznego, np. w Warszawie. Temperatury maksymalne "dwudziestki" Celsjusza, zdarzały się tutaj w przedmiotowych dniach w najnowszym okresie klimatycznym (2001-2017) kilkakrotnie, a mianowicie w latach 2013, 2008, 2006, 2004, 2001... a wcześniej? W latach 1951-2000 - ani razu. Tak jest, to nie pomyłka, więc powtórzę: w Warszawie, w całej drugiej połowie XX wieku, Tmax ≥ 20,0°C ani razu nie została odnotowana na oficjalnej stacji meteorologicznej w dniach 27-31 października.
A tymczasem we wtorek 30.10 Tmax może osiągnąć nawet 21/23°C. Przypuszczalnie będzie to dzień z termicznym latem (Tavg ≥15°C) w sporej części kraju. Wygląda więc na to, że także październik dołączy do grona 7. pod rząd miesiąca 2018 r. ze średnią anomalią w widełkach +1,5/+5K (ref. 1918-2010) Zobaczymy, czy jakiś przełom w kierunku częściej "chłodniejszym" przyniosą listopad i/lub grudzień? Na razie na pewno nie początek kolejnego miesiąca, który również ma być bardzo ciepły.