| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: temperatury mogą nas jeszcze zaskoczyć

Prognoza pogody na 16 dni: temperatury mogą nas jeszcze zaskoczyć

Trzeba przyznać, że prognoza długoterminowa do tej pory w tym miesiącu nie była dużym wyzwaniem. Do około 26 października trend poprzednich okaże się prawidłowy. Wyzwanie czeka nas po tym terminie, bowiem zaczynają się spore rozbieżności.

Będą one wynikiem trudnego do oszacowania położenia i zasięgu cieplejszych i znacznie chłodniejszych mas powietrza. O ile do połowy 3 dekady października znaczne ochłodzenie jest przewidywane na przeważającym obszarze kraju (najwyższe temperatury w tym czasie głównie na zachodzie i południowym-zachodzie), o tyle ciekawie zapowiada się dalszy okres.

Prognoza długoterminowa 3 dekada października

Aktualne prognozy przewidują, że zachodnia część kraju może się znaleźć pod wpływem chłodniejszych mas powietrza, a na wschodzie, południowym-wschodzie oraz na południu może zaznaczyć się adwekcja ciepłego powietrza.

Wstępnie prognozowany zasięg cieplejszej i chłodniejszej masy powietrza na 30 października br. Wyraźna granica w kierunku cieplejszej lub zimniejszej masy powietrza może się jeszcze znacznie zmienić

Prognoza masa powietrza

Różnica ma być spowodowana ośrodkami niżowymi. Wszystko zależy od ich trajektorii, bowiem to ona przełoży się na sumy opadów w poszczególnych regionach kraju oraz na notowaną wartość temperatury.

Wiązki ensembles po 26 października przewidują przewagę ciepłej masy powietrza na południowym-wschodzie kraju. 

Prognoza długoterminowa ensembles

Prognoza obarczona jest więc znacznym ryzykiem błędu, dlatego zachęcamy do śledzenia kolejnych wyliczeń.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!