| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: ponarzekamy czy będziemy zadowoleni?

Prognoza pogody na 16 dni: ponarzekamy czy będziemy zadowoleni?

Trend naszej prognozy długoterminowej w minionym tygodniu okazał się ponownie prawidłowy. Zgodnie z zapowiedzią, miniony piątek 24.08 był prawdopodobnie ostatnim dniem wakacji 2018, gdy temperatura w sporej części kraju przekroczyła granicę upału =>30 st. C.

Wraz z nadejściem chłodnego frontu temperatura spadła, pojawiły się opady deszczu i silne burze, które zmusiły strażaków do ponad 510 interwencji między piątkiem a sobotą 24/25.08.

Prognoza długoterminowa wrzesień

Dziś 26.08 umiarkowana i okresami intensywna strefa opadów deszczu spodziewana jest szczególnie w dzielnicach południowo-wschodnich kraju. W kolejnych dniach pogoda będzie się jednak poprawiać, co będzie mieć związek z wpływem pola podwyższonego ciśnienia związanego z wieloośrodkowym wyżem.

Prognoza 16 dniowa długoterminowa wrzesień

Zmiana czeka nas około 30.08-01.09 (+/- 1-2 dni), gdy pojawi się najbliższa większa strefa opadów deszczu. Do tego czasu, od poniedziałku 27.08 na ogół nie spodziewamy się opadów, a jeśli się zdarzą to tylko lokalnie i przelotnie. Temperatura również zacznie systematycznie rosnąć, miejscami osiągając 24-29 st. C.

Większe ocieplenie czeka nas z upływem 1 dekady września. Wstępne prognozy wskazują nawet na ponowne pojawienie się granicy upału, ale jest to jeszcze prognoza obarczona sporym ryzykiem błędu. Dane zweryfikujemy za tydzień 02.09, gdy wydamy kolejną prognozę długoterminową.


Komentarze
Ben Wwa

Dziś nad ranem w Warszawie, dzienna temperatura minimalna spadła (oficjalnie) do 7,7°C; w wielu miejscach w kraju jeszcze niżej. Ten chłód to zapewne spory szok dla wielu na zakończenie sezonu letniego, który miał tak wiele ciepłych/bardzo ciepłych nocy. > Jednak historycznie patrząc, jednocyfrowe Tmin pod koniec sierpnia to u nas nic niezwykłego. Uwagę należy raczej zwrócić na to, że w ostatnich dziesięcioleciach ich liczba spada.

27 sierpień 2018 - 09:03
Odpowiedz