| |
Zagrożenie!
Uwaga na burze w górach

Uwaga na burze w górach

W tym tygodniu mogliśmy się przekonać, że burze w górach bywają niezwykle niebezpieczne. W najbliższych dniach również będą one możliwe, szczególnie po południu. Zachęcamy do sprawdzania naszej prognozy prawdopodobieństwa burzowego, aktualizowanej raz na dobę, głównie o poranku.

Prognoza burze w górach

Dziś 24.08 największe ich ryzyko, podobnie jak wczoraj i przedwczoraj, będzie po południu w Tatrach. W kolejnych dniach ryzyko burz wzrośnie również w innych pasmach górskich. Turyści, którzy będą chodzić po Sudetach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach powinni obserwować niebo, sprawdzać aplikacje pogodowe z danymi radarowymi, a w razie pojawienia się symptomów załamania pogody, należy zrezygnować ze wspinaczki i schodzić w doliny.

Wczorajsze 23.08 burze w Tatrach. Dane radarowe IMGW / Windy z godz. 15:35

Burze w górach aplikacje pogodowe

Jeśli burza zastanie nas w górach, trzeba jak najszybciej opuścić grań lub szczyt. Należy odsunąć się od strumyków, skał i sztucznych ułatwień, takich jak łańcuchy i drabinki. Najlepiej jest kucnąć i złączyć ze sobą nogi, dobrze też odizolować się od podłoża, na przykład kucnąć na plecaku. Będąc w grupie, należy się rozproszyć.

Warto zastosować się do wskazówek ratowników TOPR

Przed wyjściem w góry koniecznie sprawdzajcie prognozę pogody i zapoznajcie się z komunikatem turystycznym TPN. Do wycieczki górskiej należy się odpowiednio przygotować, a trasę dostosować do warunków pogodowych, swoich możliwości i doświadczenia. Panujmy wycieczkę w taki sposób, aby zdążyć wrócić przed zmrokiem. Pamiętajmy o tym, że w górach pogoda szybko się zmienia, należy wziąć odpowiednie ubranie, także przeciwdeszczowe i mieć naładowany telefon.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!