| |
Zagrożenie!
W weekend 15-16.06 znów możliwe silne burze. Które regiony zagrożone?

W weekend 15-16.06 znów możliwe silne burze. Które regiony zagrożone?

W tym tygodniu pojawił się zapowiadany „maraton burzowy”, który miejscami przyniósł intensywne zjawiska, w tym ulewne opady deszczu, dużego gradu oraz bardzo silne porywy wiatru. Nawałnice zmusiły strażaków do setek interwencji w sporej części kraju.

Prognoza burzowa 15-16 czerwca

Zanotowane wyładowania doziemne w ostatnich 48 godzinach

Mapa archiwum burz

Niestety, w ten weekend 15-16.06 czekają nas kolejne silne burze. Już jutro nad wschodnimi regionami Niemiec znajdzie się niewielki ośrodek niżowy z wyraźną linią zbieżności, która będzie zapalnikiem do powstania burz w sektorze chwiejnej, ciepłej i wilgotnej masy powietrza.

Prognozowany układ baryczny w sobotę 15.06 o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Polski Europy

Z upływem dnia, głównie po południu w woj. zachodnich pojawią się pierwsze burze, które wieczorem oraz w nocy 15/16.06, będą się dalej rozwijać docierając do woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz częściowo podlaskiego i dzielnic centralnych kraju. Lokalnie burze w nocy mogą wystąpić również poza wskazanymi regionami.

Potencjalny zasięg wystąpienia burz w niedzielę 16 czerwca. Prognoza CAPE według modelu WRF

Prognoza burz 16 czerwca

W niedzielę 16.06 spodziewamy się uaktywnienia kolejnej strefy burz, szczególnie w woj. wschodnich, południowo-wschodnich i południowych. Należy się liczyć z wystąpieniem ulewnych opadów deszczu (lokalnie powodujących podtopienia), a także miejscami gradu i silnego wiatru mogącego powodować szkody. Zachęcamy do sprawdzania prognozy prawdopodobieństwa burzowego. Zwykle o poranku publikujemy aktualizację na kolejną dobę, według najświeższych danych prognostycznych.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!