| |
Zagrożenie!
Portugalia: drugi raz w tym roku z powodu pożarów ogłoszono 3-dniową żałobę narodową!

Portugalia: drugi raz w tym roku z powodu pożarów ogłoszono 3-dniową żałobę narodową!

W ostatnich dniach w Portugalii i na północnym-zachodzie Hiszpanii wybuchły duże ogniska pożarów. Zebrały one tragiczne żniwa, zwłaszcza w Portugalii, gdzie najnowsze informacje mówią o ponad 42 ofiarach – podała rządowa agencja ochrony cywilnej ProCiv.

Zanotowane ogniska pożarów w ciągu ostatnich 7 dni. Mapa: EFFIS

Pożary w Portugalii dane

Portugalskie służby informują również o co najmniej 72 osobach rannych. Stan 17 z nich jest poważny. W kraju ogłoszono trzydniową żałobę narodową. Najwięcej nowych ognisk pożarów zanotowano w minioną niedzielę 15.10, gdy w północnej i środkowej części Portugalii wybuchło nagle kilkaset pożarów.

Zdjęcie satelitarne NASA z widocznymi ogniskami pożarów. 15 października br.

Pożary w Portugalii

Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Pożarom sprzyjała niska wilgotność ściółki leśnej oraz silny wiatr związany z nadejściem huraganu Ofelia. W poniedziałek 16.10 wieczorem spadł deszcz, który pomógł ugasić wiele pożarów. W kilkudziesięciu miejscach ogień jednak zdołał się utrzymać. Pożary dotknęły również północno-zachodnią Hiszpanię. W prowincji Galicja odnotowano dotąd 3 ofiary śmiertelne.

W czerwcu przez Portugalię również przetoczyły się fale pożarów. Wtedy zginęły 64 osoby, a ponad 250 zostało rannych. Były to największe pożary w historii tego kraju (zobacz).

Rok 2017 pod względem pożarów w Portugalii jest wyjątkowy. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wybuchło rekordowo dużo pożarów. Dane zawierają 80% z nich, gdyż uwzględniają tylko te, które osiągają lub przekraczają obszar 30 ha. 

Pożary w Portugalii. Rok 2017 w porównaniu do średniej z lat 2008-2016

Dane pożary w Portugalii

Dane: EFFIS


Komentarze
Marcin Szerląg

Bardzo to przykre...Niestety na taką skalę pożarów będą i ofiary😢***

19 październik 2017 - 06:04
Odpowiedz