| |
Zagrożenie!

W Portugalii 3 dzień żałoby narodowej. Piorun spowodował pożar w którym zginęło ponad 60 osób!

16 czerwca br. w centralnych rejonach leśnych Portugalii wybuchł tragiczny pożar. Według wstępnych analiz, ogień wywołał piorun, który pojawił  się w okresie trwających upałów. Najnowsze dane mówią, że w płomieniach zginęło ponad 60 osób, a 62 zostały ranne. W związku z tym wydarzeniem, w Portugalii trwa trzydniowa żałoba narodowa.
Mimo, że w gaszeniu pożaru uczestniczyło 1600 osób, w tym 700 strażaków, 500 wozów strażackich i 15 samolotów, to dziś 19.06 w południe wciąż były aktywne cztery skupiska ognia – poinformowała portugalska agencja prasowa Lusa. Płomienie trawiły las i domy. Najbardziej ucierpiało 4 tys. Pedrógao Grande. Według relacji agencyjnych, w płomieniach ginęły całe rodziny! Wiele z nich w samochodach, które ogień uwięził na szosie.
Zdjęcie satelitarne pożaru w Portugalii
Unia Europejska poinformowała o wsparciu dla władz Portugalii, gdzie skierowano dodatkowe samoloty gaśnicze i jednostki straży pożarnej. Rzecznik Komisji Carlos Martin Ruiz De Gordejuela powiedział, że do akcji wsparcia włączyło się już siedem samolotów gaśniczych i 100 strażaków z Hiszpanii. Samoloty wystartowały z Francji, Włoch i Hiszpanii i będą działały w dystryktach Leiria, Vila Real i Coimbra. Ponadto Bruksela wysyła do Portugalii najbardziej aktualne dane satelitarne z systemu Copernicus.

Tymczasem amerykańska satelita Terra (NASA) uchwyciła wczoraj 18.06 aktywny obszar pożarów. Instrument MODIS wykrył ogniska, które są zobrazowane kolorem czerwonym. Widać również dym przemieszczajacy się na północ w kierunku Hiszpanii.


Komentarze
Obserwatorrr

Masakra :(

19 czerwiec 2017 - 19:10
Odpowiedz