| |
Zagrożenie!
Gigantyczny pożar „Thomas” w południowej Kalifornii. 150 tys. ludzi musi się ewakuować!

Gigantyczny pożar „Thomas” w południowej Kalifornii. 150 tys. ludzi musi się ewakuować!

Kolejny w tym roku gigantyczny pożar ma miejsce w Kalifornii. Tym razem w południowej części stanu płoną dziesiątki tysięcy hektarów lasu. Władze nakazały ewakuację 150 tysiącom osób! Przygotowano dla nich tymczasowe schroniska.

Pożar wybuchł w poniedziałek 04.12 w pobliżu miejscowości Santa Paula, niedaleko 100 tys. miasta Ventura. Amerykanie nazwali go „Thomas”. Znajduje się około 70 kilometrów na północny-zachód od Los Angeles.

Pożar Thomas w Kalifornii. 5 grudnia br. Foto: NASA

Pożar Thomas Kalifornia

Z powodu silnego wiatru wiejącego ze zmiennych kierunków ogień jest nieprzewidywalny. Ponad 1000 strażaków jest obecnie bezradnych. Ogień strawił już obszar o powierzchni ponad 200 kilometrów kwadratowych.

Do tej pory spłonęło co najmniej 160 budynków. Liczba ta jest prawdopodobnie o kilkaset większa, bowiem do wielu miejsc nie da się dotrzeć. 8 tysięcy domów i obiektów gospodarczych jest zagrożonych. Pożar w rejonie Ventura wybuchł niespełna dwa miesiące po serii pożarów w północnej Kalifornii, w których spłonęło prawie 9 tysięcy budynków. Zginęło wówczas ponad 45 osób (zobacz)


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!