| |
Zagrożenie!
Ogromne pożary wybuchły w Kanadzie. Dym z tych pożarów potrafi dotrzeć nad Polskę

Ogromne pożary wybuchły w Kanadzie. Dym z tych pożarów potrafi dotrzeć nad Polskę

W Kanadzie w pobliżu miasta High Level, w prowincji Alberta wybuchły nowe pożary. Pierwsze ogniska miały miejsce w niedzielę 19.05. Najnowsze informacje mówią o pożarach, które już pochłonęły ponad 70 tys. hektarów lasów. Niestety, pożar wymknął się spod kontroli i nadal się rozszerza. Władze zarządziły ewakuację miasta w przeciągu 72 h, począwszy od wczoraj 20.05 od godz. 16:00 (czasu lokalnego).

Pożary lasów w Kanadzie w prowincji Alberta. Foto: NASA, 20 maja 2019 roku

Pożary lasów w Kanadzie

Pożary są wynikiem słonecznej i wietrznej pogody oraz niedoboru opadów. W Albercie od kwietnia, do połowy maja spadło tylko 4% normy opadów. Co ciekawe, w sprzyjających warunkach, dym z pożarów w Kanadzie może dotrzeć nawet nad Polskę.

Pożar lasu w Kanadzie w prowincji Alberta. Foto: FB

Pożary lasów w Kanadzie Alberta

Przekonaliśmy się o tym w sierpniu 2017 roku. Wcześniejsze przykłady dotarcia dymu z Ameryki Północnej do Europy pochodzą m.in. z 17 lipca 2015 roku i 8-10 lipca 2013 roku.

Poniżej pomiar lidarowy z Warszawy (17.07.2015), który wskazał dym z Ameryki Północnej występujący w środkowej troposferze (3-5.5 km). -"To te zielone i żółte warstwy powyżej PBL”- informował na naszych łamach dr hab. Krzysztof Markowicz z IGF UW.

Pomiar dym z Kanady w Polsce

Dane: NASA, IGF UW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!