Ukraina. Dym z pożarów silnie zanieczyścił powietrze w Kijowie. Skażenia radiacyjnego nie ma
Ukraina znajduje się w europejskiej czołówce krajów pod względem liczby ognisk pożarów łąk, nieużytków i suchych traw. Silny wiatr, susza i podpalenia sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia. W ostatnich dniach dym kierował się centralnie nad Kijów - stolicę Ukrainy - zamieszkiwaną przez blisko 3 mln osób.
Dym z pożarów skierował się nad Kijów na Ukrainie. Foto: NASA - Aqua / MODIS, 17 kwietnia 2020
Według rankingów, wczoraj 17.04 poziom zanieczyszczenia powietrza w Kijowie osiągnął wartość największą na świecie i jednocześnie niebezpieczną dla zdrowia. Dzisiejsze dane statystyki IQ Air wskazują poziom niebezpiecznych substancji w powietrzu osiągający 483 uq/m3.
Pomiary jakości powietrza w Kijowie. Dane: IQ Air 18 kwietnia 2020
Jest to drugi wynik na świecie. Gorsze powietrze jest obecnie tylko w Meksyku. Najgorsza sytuacja w Kijowie panuje w nocy, co jest związane z inwersją. Obecnie ulice są nadal zasnute są dymem. Mieszkańcy skarżą się na bóle głowy i uciążliwy kaszel.
Zadymiony Kijów w wyniku pożarów na Ukrainie. Dane: NASA Terra / MODIS, 17 kwietnia 2020
Dym przynosi północno zachodni wiatr, który przywiewa go do Kijowa z rejonu pożarów lasów i łąk, w tym pożarów w Strefie Czarnobylskiej. Mimo to, skażenia radiacyjnego nie ma.
Pomiary promieniowania gamma w Kijowie. Pomiary z ostatnich kilkudziesięciu dni nie wykazują odchylenia od normy
Jest to kolejny dowód, że nie ma powodów do niepokoju. Wszelkie informacje o wzroście promieniowania w Polsce są nieprawdziwe.
Więcej o pożarach na Ukrainie przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule. Polecamy również artykuł w którym opisywaliśmy zanieczyszczenie powietrza w Polsce przez dym z pożarów na Ukrainie.
DobraPogoda24, NASA, IQ Air, JRC