| |
Zagrożenie!
Powodzie błyskawiczne zaleją domy. W oberwaniu chmury spadnie 120 litrów wody. Ulewy zablokują drogi

Powodzie błyskawiczne zaleją domy. W oberwaniu chmury spadnie 120 litrów wody. Ulewy zablokują drogi

Nawałnice niosące ulewy z gradem i silnym wiatrem w wielu regionach Europy i Polski nie zamierzają ustąpić w kolejnych dniach. Spodziewamy się uaktywnienia ulewy mogącej powodować zalewanie domów, dróg i samochodów. W wyniku oberwania chmury niektóre drogi mogą zostać zablokowane. Miejscami spadnie 120 litrów wody na m2 ziemi i ryzyko powodzi błyskawicznej będzie poważne.

Prognozowany zasięg ulewy w zachodniej Europie o godzinie 17:00, 21 czerwca 2024

Powódź błyskawiczna zaleje domy, spadnie 120 litrów wody na m2 ziemi w Europie czerwiec 2024

Po odsunięciu się chłodnego frontu i chwilowym ustabilizowaniu aury w Polsce, sytuacja szybko się zmieni między piątkiem i sobotą, gdy ponownie nadejdą silne zjawiska pogodowe. Będą one niesione przez ośrodek niżowy, który wcześniej zaznaczy się nad zachodnią Europą, gdzie sprowadzi ulewy z gradem, silnym wiatrem i burzami. Głównym zagrożeniem będą nadmierne opady deszczu, które mogą spowodować zalania i podtopienia szczególnie miejscami między rejonem północnych Włoch przez Szwajcarię po Francję i lokalnie Niemcy.

Prognozowany zasięg niżu z ulewami w zachodniej Europie, 23 czerwca 2024

Ulewy i powodzie błyskawiczne zaleją domy i drogi w Europie między Włochami, Francją i Szwajcarią 23 czerwca 2024

Sprawdziliśmy najnowsze wyliczenia kilku prognoz modeli numerycznych. W każdej wskazywany jest podobny obszar w najbliższych dniach najbardziej narażony na nadmierne opady deszczu, przy czym sumy opadów w zależności od regionu i modelu wahają się między 50-120 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie model ECMWF wylicza nawet 160 litrów, co wydaje się wartością przeszacowaną. W prognozach krótkoterminowych na ogół precyzyjniejsze wyliczenia przedstawia niemiecki model ICON. W tym przypadku miejscami widnieje ponad 100 litrów wody na m2 ziemi w krótkim okresie przy oberwaniu chmury.

Prognozowana suma opadów oraz zasięg ulewy w zachodniej Europie do 24 czerwca 2024

Powodzie błyskawiczne z oberwaniem chmury zaleją domy i drogi Europa do 24 czerwca 2024

Do początku nowego tygodnia, największe sumy opadów są prognozowane miejscami na obszarze, od wschodniej i południowo wschodniej Francji przez Szwajcarię, północne Włochy po lokalnie Niemcy, zwłaszcza na południu. Punktowo mocniej popada także w regionach ościennych, w tym na zachodzie Austrii. Na warunki atmosferyczne wpłyną tutaj ośrodki niżowe niosą ulewy i burze. Najwięcej deszczu spadnie w rejonie oberwania chmury.

Prognozowane sumy opadów z wyszczególnieniem dla rejonu Włoch, Szwajcarii, Francji i Niemiec do 26 czerwca 2024

Powódź błyskawiczna i ulewy z oberwaniem chmury Europa między Włochami, Francją i Szwajcarią do 24 czerwca 2024

Potencjalne ulewy będą się przesuwać dość wolno, gdyż od wschodu i zachodu ich ruch będzie blokowany przez wpływ antycyklonu, ponadto może przejść kilka ulew nad tym samym obszarem. Z tego powodu dojdzie do akumulacji opadów. Ryzyko zalania domów, dróg i samochodów będzie szczególnie duże w pobliżu cieków wodnych oraz w rejonach zabetonowanych, gdzie możliwości odprowadzenia wody są ograniczone. Możliwe są również lokalne osunięcia ziemi w rejonach podgórskich.

Sprawdź też: Piekielny upał będzie nieznośny. Temperatura sięgnie 53 stopni. Fala upałów nasili się w tych dniach

Prognozowane ulewy i sumy opadów w zachodniej Europie do 26 czerwca 2024, model ECMWF

Ulewy zaleją domy, będzie powódź błyskawiczna Europa do 24 czerwca 2024

Część tych opadów z zachodniej Europy odczujemy również w Polsce w najbliższy weekend przy ponownym gwałtownym wypieraniu upału z kraju. Jeden z omawianych ośrodków niżowych przejdzie z ulewami i burzami szczególnie wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę, choć lokalnie opady na zachodzie przyniesie już wcześniej, a kolejny front z opadami będzie wędrował z zachodu na wschód przez Polskę w sobotę w ciągu dnia. Ulewom będą towarzyszyć miejscami silne burze z gradem i porywistym wiatrem mogącym powodować szkody materialne.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!