| |
Zagrożenie!
Powódź błyskawiczna w Turcji. Ulewne opady zalały Izmir

Powódź błyskawiczna w Turcji. Ulewne opady zalały Izmir

Kolejnym krajem, który w tym sezonie zimowym został dotknięty przez powódź jest Turcja. Na zachodzie kraju w prowincji Izmir w ciągu 24 godzin spadło 126 mm wody, z tego aż 113 mm w zaledwie 6 godzin! W ciągu dnia spadło jeszcze 21 mm. Suma opadów między 1, a 2 lutego 2021 w Izmirze sięgnęła około 146 mm! Normalnie taka suma opadów powinna spaść o tej porze roku w ciągu ponad miesiąca, tymczasem region, który zazwyczaj zmaga się z suszą, musiał stawić czoła powodzi. Skutkiem nadmiernych opadów była powódź błyskawiczna. Ulewne deszcze zaczęły się już w nocy, a apogeum przypadło na godziny poranne. Izmir nad Morzem Egejskim dosłownie został zalany prze masę wody przemieszczającą się ulicami miasta.

Powódź błyskawiczna w Turcji, prowincja Izmir, 2 lutego 2021. Foto: TT Akgungor_c

Powódź w Turcji, zalany Izmir 2 lutego 2021, zdjęcia i filmy

Ulewa zaskoczyła wielu kierowców, którzy zostali porwani w drodze do pracy przez powódź. Niestety, co najmniej 1 osoba zginęła. Woda w Turcji zalała także wiele budynków. W obniżeniach terenu miała co najmniej 1 metr głębokości.

Mieszkańcy Izmiru informują, że od lat 80-tych XX wieku zwiększyła się częstotliwość powodzi błyskawicznych w mieście. Jest to skutek zmian klimatycznych, ale również powód zabudowywania cieków wodnych, czyli chaotycznej nieprzemyślanej urbanizacji.

Zdjęcia powodzi w Turcji. Izmir, 2 lutego 2021

Powódź w tureckim Izmirze, 2 lutego 2021

Powódź błyskawiczna w Izmirze zaskoczyła wielu kierowców, 2 lutego 2021

Wcześniej powódź dotknęła również mieszkańców Niemiec i Francji.

DobraPogoda24, The Wathers


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!