| |
Zagrożenie!
Powiew wiosny zbliża się do Polski. Na termometrach 13 stopni. Sprawdzamy mapy temperatury

Powiew wiosny zbliża się do Polski. Na termometrach 13 stopni. Sprawdzamy mapy temperatury

Pierwszy w tym roku powiew wiosny dotrze do Polski. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami długoterminowymi, szczególnie ciepło w tym tygodniu zapowiada się 9-10 lutego 2022. W tym okresie miejscami na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju zanotujemy 8-13 stopni C. Lokalnie na południu w rejonie oddziaływania ciepłego wiatru fenowego może być o kilka stopni cieplej. Jest również szansa na większe przejaśnienia lub rozpogodzenia w południowej Polsce, zwłaszcza w najbliższy czwartek 10.02. Sprawdźmy najnowsze mapy z prognozami temperatury.

Wiosenne ocieplenie dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 10 lutego 2022

Pierwszy powiew wiosny dotrze do Polski, prognoza temperatury 9-10 lutego 2022

Wzrost temperatury, będzie związany z napływem ciepłego polarnomorskiego powietrza do Polski. Ocieplenie odczujemy nie tylko w naszym kraju, ale również na Bałkanach, w Czechach, na Słowacji oraz w Austrii, co potwierdza powyższa mapa anomalii. Temperatura miejscami ma być o około 6-10 st. C. wyższa od normy wieloletniej dla tej pory roku. Prognoza jest pewna, bo jest potwierdzona przez wszystkie wiodące modele numeryczne. Poniżej porównaliśmy wyliczenia modelu amerykańskiego, europejskiego i niemieckiego.

Prognoza temperatury maksymalnej, 10 lutego 2022. Model GFS

Pierwszy powiew wiosny w lutym 2022 w Polsce. Temperatura wzrośnie do 10-13 stopni C., mapa temperatury

Prognozy jednoznacznie wskazują, że najcieplej ma być na obszarze od południowych dzielnic województwa lubuskiego przez dolnośląskie, opolskie, śląskie, południowe krańce Wielkopolski, po miejscami Małopolskę,  część Kotliny Sandomierskiej i lokalnie Podkarpacie.

Prognozowana temperatura w Polsce, model GFS

Prognoza temperatury w Polsce, 10 lutego 2022, pierwszy powiew wiosny

Ocieplenie potwierdza także niemiecki model ICON. Największy wzrost temperatury prognozuje w południowych województwach Polski. Lokalnie wzrost temperatury może być większy ze względu na możliwy efekt ciepłego wiatru fenowego.

Pierwszy powiew wiosny w Polsce. Prognoza temperatury, model ICON

Ocieplenie w lutym 2022 w Polsce, pierwszy powiew wiosny, 9-10 lutego 2022, mapy temperatury

Ciepło zapowiada się szczególnie najbliższy czwartek 10.02. Miejscami w południowej Polsce jest szansa nawet na większe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Opady deszczu w tym dniu są prognozowane głównie na północy kraju. Nie będzie to już trwały wzrost temperatury. Okresy chłodniejsze w lutym jeszcze będą wracać i to szybko, bo już w najbliższy weekend, co będzie mieć związek z zaciągnięciem chłodnego powietrza do Europy przez głęboki niż atlantycki.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, 10 lutego 2022

Prognoza temperatury i opadów, 10 lutego 2022, mapy pogodowe

Zwróćcie uwagę na charakterystyczne zachmurzenie na południu Polski w kształcie fal atmosferycznych. Świadczy to o możliwym efekcie fenowym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!