| Szukaj |
Zagrożenie!

Potworna susza na południu Polski. Suche koryto rzeki San przeraża. Prognozy opadów są fatalne

Mimo pojawiających się w ostatnich dniach opadów deszczu, miejscami nawet ulewy, to sytuacja hydrologiczna w skali całej Polski nadal się nie poprawia. Susza hydrologiczna postępuje. Bardzo źle jest m.in. w górnych biegach rzek. Przykładem jest rzeka San na Podkarpaciu. Do naszej redakcji dotarły zdjęcia, które dosłownie przerażają. Na znacznym obszarze koryta tej rzeki wody praktycznie nie ma, a prognozy opadów do końca lipca nie napawają optymizmem.

Potworna susza na południu Polski. Wyschnięty San w rejonie miejscowości Rajskie na Podkarpaciu, 15 lipca 2022. Foto: Piela Mirosław

Potworna susza, wyschnięta rzeka San na Podkarpaciu, najnowsze zdjęcia, lipiec 2022

Sytuacja na rzece San w porównaniu do czerwca, gdy prezentowaliśmy wtedy stan wody, znacznie się pogorszyła. Aktualnie spore obszary koryta rzeki San w górnym biegu powyżej zapory w Solinie są suche lub z niewielką ilością wody. Najnowsze zdjęcia otrzymaliśmy ponownie od Pieli Mirosława.

Wysychający San na południu Podkarpacia w miejscowości Rajskie, 15 lipca 2022

Wyschnięty San na południu Podkarpacia, najnowsze zdjęcia, lipiec 2022

Pocieszający jest jedynie fakt, że susza uwidacznia czyste dno rzeki. Nie ma większych zanieczyszczeń i odpadów z turystyki.

Susza hydrologiczna w Polsce. Rzeka San na Podkarpaciu, 15 lipca 2022

Wyschnięty San w miejscowości Rajskie, susza hydrlologiczna w Polsce, lipiec 2022

Turyści korzystają z okazji i spacerują po suchym korycie rzeki San. W wielu miejscach można bez problemu przejść z jednego brzegu na drugi.

Wyschnięty San zachęca do spacerów po dnie koryta rzeki, 15 lipca 2022

Susza, wysychający San, zdjęcia z miejscowości Rajskie, 15-16 lipca 2022

W miejscowości Dwernik na Sanie powyżej wsi Rajskie znajduje się stacja hydrologiczna. Aktualny stan wody to zaledwie 82 cm.

Zanikający przepływ wody w Sanie w pobliżu miejscowości Rajskie, 15 lipca 2022

Susza na rzekach w Polsce, wysychający San, lipiec 2022

Sytuacja hydrologiczna nie poprawi się w kolejnych dniach lipca, bo nadal nie są prognozowane znaczące opady deszczu, a tylko długotrwałe opady wielkoskalowe mogłyby przyczynić się do trwalszego wzrostu poziomu wody. Prognoza opadów jest jednoznaczna. Sumy opadów w drugiej połowie lipca mają być znacznie poniżej normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia opadów w Europie i Polsce za okres 16-23 lipca 2022

Susza hydrologiczna w Polsce, prognozy opadów do 23 lipca 2022

San na całej długości do swojego źródła powyżej zapory w Solinie ma niski stan wody. Sytuacja wygląda inaczej przed zaporą. Widniejący kolor niebieski oznacza średni stan wody. To efekt spuszczania wody z jeziora solińskiego.

Stan wody, rzeka San w górnym biegu przed zaporą w Solinie, 16 lipca 2022. Dane: IMGW-PIB

Niski stan wody w Sanie, lipiec 2022

Ostatnia doba na polskich rzekach na ogół przyniosła stabilizacje stanu wody lub dalej tendencję spadkową. Nadchodzące gorące i miejscami upalne dni w nowym tygodniu ponownie pogorszą sytuację hydrologiczną.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz