| |
Zagrożenie!
Potworna susza na południu Polski. Suche koryto rzeki San przeraża. Prognozy opadów są fatalne

Potworna susza na południu Polski. Suche koryto rzeki San przeraża. Prognozy opadów są fatalne

Mimo pojawiających się w ostatnich dniach opadów deszczu, miejscami nawet ulewy, to sytuacja hydrologiczna w skali całej Polski nadal się nie poprawia. Susza hydrologiczna postępuje. Bardzo źle jest m.in. w górnych biegach rzek. Przykładem jest rzeka San na Podkarpaciu. Do naszej redakcji dotarły zdjęcia, które dosłownie przerażają. Na znacznym obszarze koryta tej rzeki wody praktycznie nie ma, a prognozy opadów do końca lipca nie napawają optymizmem.

Potworna susza na południu Polski. Wyschnięty San w rejonie miejscowości Rajskie na Podkarpaciu, 15 lipca 2022. Foto: Piela Mirosław

Potworna susza, wyschnięta rzeka San na Podkarpaciu, najnowsze zdjęcia, lipiec 2022

Sytuacja na rzece San w porównaniu do czerwca, gdy prezentowaliśmy wtedy stan wody, znacznie się pogorszyła. Aktualnie spore obszary koryta rzeki San w górnym biegu powyżej zapory w Solinie są suche lub z niewielką ilością wody. Najnowsze zdjęcia otrzymaliśmy ponownie od Pieli Mirosława.

Wysychający San na południu Podkarpacia w miejscowości Rajskie, 15 lipca 2022

Wyschnięty San na południu Podkarpacia, najnowsze zdjęcia, lipiec 2022

Pocieszający jest jedynie fakt, że susza uwidacznia czyste dno rzeki. Nie ma większych zanieczyszczeń i odpadów z turystyki.

Susza hydrologiczna w Polsce. Rzeka San na Podkarpaciu, 15 lipca 2022

Wyschnięty San w miejscowości Rajskie, susza hydrlologiczna w Polsce, lipiec 2022

Turyści korzystają z okazji i spacerują po suchym korycie rzeki San. W wielu miejscach można bez problemu przejść z jednego brzegu na drugi.

Wyschnięty San zachęca do spacerów po dnie koryta rzeki, 15 lipca 2022

Susza, wysychający San, zdjęcia z miejscowości Rajskie, 15-16 lipca 2022

W miejscowości Dwernik na Sanie powyżej wsi Rajskie znajduje się stacja hydrologiczna. Aktualny stan wody to zaledwie 82 cm.

Zanikający przepływ wody w Sanie w pobliżu miejscowości Rajskie, 15 lipca 2022

Susza na rzekach w Polsce, wysychający San, lipiec 2022

Sytuacja hydrologiczna nie poprawi się w kolejnych dniach lipca, bo nadal nie są prognozowane znaczące opady deszczu, a tylko długotrwałe opady wielkoskalowe mogłyby przyczynić się do trwalszego wzrostu poziomu wody. Prognoza opadów jest jednoznaczna. Sumy opadów w drugiej połowie lipca mają być znacznie poniżej normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia opadów w Europie i Polsce za okres 16-23 lipca 2022

Susza hydrologiczna w Polsce, prognozy opadów do 23 lipca 2022

San na całej długości do swojego źródła powyżej zapory w Solinie ma niski stan wody. Sytuacja wygląda inaczej przed zaporą. Widniejący kolor niebieski oznacza średni stan wody. To efekt spuszczania wody z jeziora solińskiego.

Stan wody, rzeka San w górnym biegu przed zaporą w Solinie, 16 lipca 2022. Dane: IMGW-PIB

Niski stan wody w Sanie, lipiec 2022

Ostatnia doba na polskich rzekach na ogół przyniosła stabilizacje stanu wody lub dalej tendencję spadkową. Nadchodzące gorące i miejscami upalne dni w nowym tygodniu ponownie pogorszą sytuację hydrologiczną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!