| |
Zagrożenie!
Upał wróci do Polski. Lato zacznie nadrabiać straty. Wiemy, kiedy żar poleje się z nieba

Upał wróci do Polski. Lato zacznie nadrabiać straty. Wiemy, kiedy żar poleje się z nieba

Nasze prognozy zapowiadające powrót upału do Polski sprawdzą się w nowym tygodniu, a to oznacza, że upał pojawi się 2 dni później, niż wynikało to z wcześniejszych prognoz długoterminowych. Ponownie temperatura na znacznym obszarze kraju osiągnie lub przekroczy 30 stopni C. Żar zacznie się lać z nieba i zamiast narzekać na chłód zaczniemy marudzić na spiekotę. Najważniejszy jest jednak fakt, że lipiec zacznie nadrabiać zaległości. Wbrew powszechnej opinii - pierwsza połowa miesiąca zapisała się w pobliżu normy klimatycznej. Nie jest to więc wyjątkowo zimny miesiąc, a prognozowany wzrost temperatury ostatecznie może zamknąć tegoroczny lipiec, jako ciepły, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju, czyli zgodnie z prognozą sezonową. Sprawdźmy, kiedy upał wróci do Polski.

Spiekota lata nad Polską. Prognozowana anomalia temperatury, 20 lipca 2022

Upał wróci do Polski w drugiej połowie lipca 2022, czy będzie fala upałów

Najnowsze wyliczenia prognoz numerycznych nadal potwierdzają na wtargnięcie upału do zachodniej i południowo zachodniej Polski już w najbliższy wtorek 19 lipca. Temperatura, zwłaszcza na obszarze od Wielkopolski po Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk i Opolszczyznę wzrośnie do około 30-34 st. C. To aktualnie obliczany zasięg upału, który jeszcze ze względu na dynamiczne procesy w atmosferze może ulec korektom.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 19 lipca 2022

Fala upałów wróci do Polski, prognozowana temperatura 19 lipca 2022

Powrót upału do Polski w tym terminie przewidują wszystkie wiodące prognozy, a to oznacza, że temperatury ponownie powyżej 30 st. C. są pewne. Gorąco i upalnie zapowiada się także środa 20.07. Upał w tym dniu ma się pojawić szczególnie w zachodniej, centralnej i południowej Polsce i będzie wyższy o 2-3 st. C.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 20 lipca 2022

Kiedy upał wróci do Polski, prognoza temperatury 20 lipca 2022

Anomalia temperatury w tym dniu ma być wyraźnie powyżej normy klimatycznej. Na zachodzie i południu kraju miejscami może być cieplej o około 6-11 st. C. niż wynika to z normy wieloletniej dla tego dnia.

Silny upał w Europie. Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić między 16-26 lipca 2022. Miejscami może być cieplej o kilka stopni

Fala upałów zbliża się do Polski, prognozowana temperatura do 26 lipca 2022

Upał w Polsce ma się utrzymać również w czwartek 21.07, przy czym zaznaczamy, że jego zasięg może jeszcze ulec zmianie ze względu na coraz dalszy termin i czyhający front atmosferyczny w pobliżu Polski.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 21 lipca 2022

Gorąco i upalne lato wróci do Polski, prognoza temperatury 21 lipca 2022

W następnych dniach mogą się zdarzać ponownie dni z niższą umiarkowaną temperaturą, ale co jakiś czas przed końcem lipca, będzie się jeszcze zdarzał upał w różnych regionach kraju. W ostatniej dekadzie lipca wzrośnie jednak ponownie ryzyko częstszych burz i przelotnych opadów. Zjawiska miejscami mogą być silne.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 19-24 lipca 2022

Gorące i upalne dni pojawią się w Polsce, prognoza temperatury do 24 lipca 2022

Przełom 2 i 3 dekady lipca zapowiada się więc w Polsce wyraźnie cieplej. Przypomni o sobie gorące i upalne lato. Już jutro więcej szczegółów podamy w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Sceptyk

Upał wkroczy, żeby po chwili wykroczyć. I znowu czeka nas anormalny jak na lipiec chłód. Coraz bardziej przekonuję się do tezy, że jesteśmy u progu kolejnej małej epoki lodowcowej. Parę lat temu można było wierzyć, że chłodna wiosna i lato, to fluktuacje. Ale skoro sytuacja nie tylko notorycznie się powtarza, ale do tego z każdym rokiem pogłębia, należy uznać, że coś jest na rzeczy...

16 lipiec 2022 - 23:26
Odpowiedz
Tomasz

Powiedz to komuś z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji, a najlepiej z Egiptu, Iranu albo Indii...

17 lipiec 2022 - 07:55
Odpowiedz
Wiola

@Sceptyk lipiec jest w normie, a przez to ocieplenie w drugiej połowie lipca ma być szansę ostatecznie powyżej normy. Przestań głupoty opowiadać o jakieś epoce lodowej. Patrz globalnie, a nie tylko lokalnie. W tym roku już ponad 120 nowych rekordów ciepła padło w różnych regionach świata, niebawem będzie nowy krajowy rekord m.in. w Wielkiej Brytanii. Zaledwie w 2019 roku mieliśmy najcieplejszy rok w Polsce. Obudź się w końcu.

17 lipiec 2022 - 08:52
Odpowiedz
Ira

@Sceptyk Klimat w Polsce się ociepla dramatycznie, liczba dni upalnych rośnie, itd. Tylko człowiek leniwy na wiedzę może tego nie zauważyć, a to już zupełna ignorancja - przeczytaj chociaż tekst: link z prawej strony https://dobrapogoda24.pl/artykul/zmiana-klimatu-ocieplenie-polska

17 lipiec 2022 - 11:21
Odpowiedz