| |
Zagrożenie!
Potworna powódź na południu. Setki ofiar i ponad milion ewakuowanych. Niektóre regiony kraju odcięte od świata

Potworna powódź na południu. Setki ofiar i ponad milion ewakuowanych. Niektóre regiony kraju odcięte od świata

Bezprecedensowa i największa powódź od dekady nawiedziła w październiku 2022 kolejny kraj. Pod wodą znalazło się wiele regionów w Nigerii. Niektóre z nich na południowym wschodzie kraju są odcięte od świata. Władze informują o setkach ofiar i ponad milionie ewakuowanych. Ratownicy za pomocą łodzi transportują mieszkańców do tymczasowych obozów. Dotychczasowe wstępne dane mówią o ponad 600 ofiarach powodzi oraz o ewakuacji ponad 1,4 mln osób. Wielka woda zniszczyła co najmniej 440 tys. ha upraw. Głód może więc zajrzeć w oczy milionom mieszkańców Nigerii.

Potworna powódź w Nigerii, październik 2022. Foto: FB Nosa-Best Ojo Ministries

Potworna powódź w Nigerii, największe opady od dziesięcioleci, październik 2022

Sytuacja humanitarna nie jest opanowana i nadal może się pogorszyć. Eksperci zajmujący się zdrowiem ostrzegają o szerzącej się epidemii cholery w Nigerii. Infrastruktura w wielu miejscach jest doszczętnie zniszczona. Co najmniej 200 tys. domów zostało zalanych lub całkowicie zniszczonych.

Wskazany region Nigerii z powodzią oraz prognozowana suma opadów deszczu w środkowej i południowej Afryce do końca października 2022

Powodzie w Nigerii, największa woda od lat, prognoza opadów do końca października 2022

Największe ulewy w Nigerii w październiku już za mieszkańcami tego kraju. Do końca miesiąca w regionach południowych i południowo wschodnich może jeszcze dopadać około 60-120 mm, co dodatkowo pogorszy sytuację.

Skutki najgorszej powodzi od dekady w Nigerii, październik 2022

Gigantyczne opady deszczu w południowo wschodniej Nigerii mogą być związane ze zmianami klimatycznymi, gdyż rosnącej temperaturze towarzyszy również wzrost wilgotności powietrza, a to przekłada się na większe nasycenie opadów przenoszonych w chmurach burzowych. Globalny indeks adaptacji Notre Dame 2021 umieścił Nigerię wśród 20 najgorszych krajów pod względem gotowości do przystosowania się do zmian klimatu.

Powódź w Nigerii, październik 2022

Szczególnie trudna sytuacja panuje w stanie Anambra. Nigeria, to kolejny kraj po Australii zmagający się w październiku z historyczną powodzią.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!