| |
Zagrożenie!
Gigantyczne powodzie na południu. Cyklon został zablokowany przez wyż. Ulewy uderzą w kolejne regiony

Gigantyczne powodzie na południu. Cyklon został zablokowany przez wyż. Ulewy uderzą w kolejne regiony

Największe powodzie od dziesięcioleci uderzyły na południowym wschodzie Australii. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Wiktoria, gdzie tysiące domów znalazło się pod wodą. Służby ratunkowe informują, że woda miejscami może sięgać wysokości dachów budynków. Ulewy i powodzie są skutkiem wolno przemieszczającego się cyklonu nad tą częścią Australii.

Niż zaciąga wilgotne powietrze z otaczającego morza, ale jednocześnie jest blokowany prze wyż, czyli antycyklon. Nie może się przesunąć, a to oznacza, że opady ustaną dopiero po jego wypełnieniu. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym ulewy są opady konwekcyjne związane z burzami.

Potężne ulewy z ryzykiem powodzi w Australii. Prognozowana suma opadów do 22 października 2022

Gigantyczne powodzie w Australii, cyklon zablokowany przez wyż nad stanem Wiktoria, prognoza opadów do 23 października 2022

Sytuacja w stanie Wiktoria jest fatalna. Tysiące domów zostało zalanych, a na ewakuację w wielu miejscach jest już za późno, bo wiele dróg znalazło się pod wodą. Sytuacje komplikuje obecność krokodyli w wodzie na terenach powodziowych. Służby ratunkowe monitorują sytuację z powietrza i w ten sposób często dostarczają pomoc. Aktualnie około 355 dróg w stanie Wiktoria jest nieprzejezdnych lub została zamknięta. Wiele tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Prognozowane położenie wypełniającego się niżu wraz z zasięgiem opadów w Australii o godzinie 08:00, 21 października 2022

Potężne powodzie w Australii. Zalany stan Wiktoria, zablokowany cyklon, październik 2022

Nad południowo wschodnią Australię dotarł cyklon z ogromnym zasobem wilgoci. Problem w tym, że ten niż nie może się przesunąć na wschód i południe poza Australię, gdyż jest blokowany przez wyż. To oznacza, że ulewy ustąpią dopiero, gdy niż się wypełni. Proces ten potrwa jeszcze co najmniej kilka dni. W dużej części stanu Wiktoria, południowej Nowej Południowej Walii i północnych regionach wyspy Tasmania w kilku ostatnich dniach spadło miejscami więcej deszczu niż powinno w ciągu całego miesiąca. Wiele rzek w Wiktorii, w tym Maribyrnong na zachodzie Melbourne i dalej na północ Goulburn osiągnęło poważne poziomy powodziowe, co spowodowało nocną ewakuację mieszkańców. Wiele rzek wylało się z koryt.

Skutki potężnej powodzi w Australii, październik 2022

Sytuacja jest nadal bardzo poważna, szczególnie w stanie Wiktoria, gdzie zalaniem wodą jest zagrożonych około 34 tys. domów. Około 100 tys. ludzi może zostać odciętych od świata. Na tym jednak nie koniec, bo w najbliższych dniach ulewy przesuną się ze stanu Wiktoria bardziej w głąb Nowej Południowej Wali, szczególnie do wschodnich i północno wschodnich regionów tego stanu. Duże sumy opadów są również prognozowane na południowym wschodzie stanu Queensland. Miejscami na wskazanym obszarze, do 22 października może spaść nawet 80-250 mm wody.

Niż z południowo wschodniej Australii zablokowany przez wyż znad Morza Tasmana. Prognozowane średnie ciśnienie do 22 października 2022

Powodzie w Australii, październik 2022, zalany stan Wiktoria, prognoza opadów i ciśnienia

Jak wynika z danych australijskich służb meteorologicznych, rzeka Goulburn w Seymour, około 100 km na północ od Melbourne, osiągnęła szczyt powyżej 7,64 metra osiągniętego w maju 1974 roku. Oczekuje się, że w górę rzeki w Shepparton wznoszące się wody powodziowe przekroczą szczyt z 1974 r. i zagrożą kolejnym tysiącom nieruchomości. Niszczycielskie powodzie wielokrotnie nawiedzały wschodnie wybrzeże Australii od początku zeszłego roku. Przyczynia się do tego utrzymujące się już 3 rok z rzędu zjawisko pogodowe La Nina, które przynosi w Australii więcej opadów. Wcześniej te regiony Australii zmagały się z suszą i potężnymi pożarami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!