
Będzie ogromna wichura na północy. Wiatr przekroczy 185 km/h. Uderzy prąd strumieniowy z cyklonem
Utrzymująca się blokada cyklonalna nad Polską odetnie nas przez wiele najbliższych dni od gwałtownych zjawisk pogodowych, ale sytuacja nie będzie stabilna w całej Europie. Na obrzeżach wyżu będziemy mieć regiony narażone na przejścia cyklonów. Jeden z nich niebawem uderzy bezpośrednio w ląd z ogromną wichurą. Przy podejściu prądu strumieniowego wiatr przekroczy 185 km/h i będą problemy na lotniskach.
Prognozowana wichura w rejonie Europy, 6 lutego 2025
Na mapie synoptycznej Europy możemy obecnie dostrzec przede wszystkim rozbudowujący się wyż Elvira z centrum przesuwającym się znad Wysp Brytyjskich w kierunku Skandynawii oraz bardzo głęboki cyklon zbliżający się w rejon Islandii. Między tymi ośrodkami powstanie bardzo duży gradient ciśnienia, który wywoła potężną wichurę napędzaną dodatkowo przez bardzo silny prąd strumieniowy nasuwający się nad Islandię, gdzie już najbliższej doby uderzy żywioł z całym impetem. Wiatr na lądzie w wielu regionach osiągnie około 90-160 km/h, a na otwartych wodach morza, w porywach może mieć około 165-190 km/h, czyli siłę huraganu.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w rejonie Europy niosącego ogromne wichury do Islandii, 6 lutego 2025
Zazwyczaj prąd strumieniowy między Ameryką Północna i Europą przemieszcza się z zachodu na wschód, ale tym razem jego oś zmieniła na dłużej położenie i przesuwa się z zachodu na północy wschód, gdyż nie będzie mogła się przebić przez rozbudowujący ogromny wyż nad naszym kontynentem. Z tego powodu w kolejnych dniach, gwałtowne zjawiska atmosferyczne będą możliwe na obrzeżach wyżu, gdzie dotrą układy niżowe ze strefami frontowymi. Przekonamy się o tym do środy szczególnie w rejonie Islandii, gdzie z niezwykłą siłą uderzy wichura niesiona przez bardzo głęboki cyklon.
Prognozowane położenie głębokiego cyklonu i wyżu w rejonie Europy z ogromną różnicą ciśnienia napędzającą wichurę, 6 lutego 2025
Z prognoz modelu ECMWF wynika, że ciśnienie w centrum cyklonu na otwartych wodach morza przed uderzeniem w Islandię spadnie do około 947 hPa, a następnie zacznie rosnąć. W tym czasie nad Anglią w wyżu ma być około 1042 hPa. Różnica ciśnienia między zachodnią i północno zachodnią Europą przekroczy więc aż 90 hPa. Z tego powodu na mapie nad Atlantykiem widnieje ogromne zagęszczenie izobar świadczących o bardzo silnym wietrze. Jeżeli więc najbliższej doby wybieracie się na Islandię, to musicie się liczyć z poważnym ryzykiem problemów na lotniskach, gdyż część lotów będzie odwołanych, przesuniętych lub opóźnionych do czasu przejścia żywiołu niosącego nie tylko wichury o sile huraganu, ale także sztorm z wysokimi falami oraz śnieżyce i początkowo miejscami także opady deszczu. Wiatr może uszkadzać dachy, łamać drzewa oraz odcinać dostawy prądu.
Sprawdź: Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -27 stopni. Siarczysta zima sięgnie na południe
Prognozowany zasięg wystąpienia wichury w rejonie Europy do 7 lutego 2025
Z kolei w Polsce w kolejnych dniach czeka nas długotrwały okres spokojnych warunków pogodowych. Wpływ wyżu zdominuje znaczną część lutego. W tym okresie opadów będzie niewiele, nie zabraknie również okresów ze słońcem, jak również z niskim zachmurzeniem warstwowym, ale bez wysokich temperatur z częstym mrozem w nocy. Wichury będą omijać nasz kraj, choć zdarzy się kilka dni z umiarkowanym i chwilami nieco silniejszym wiatrem.
Zobacz: Nadciągnie długotrwały antycyklon. Ciśnienie osiągnie 1060 hPa? Prognozy śnieżnej zimy są fatalne
Źródło: DobraPogoda24.pl