| |
Zagrożenie!
Potężny upał nie odpuszcza. W październiku również będzie fala upałów

Potężny upał nie odpuszcza. W październiku również będzie fala upałów

Pogoda. Dobiega końca wrzesień, który definitywnie w Polsce kończy możliwość pojawienia się upału, czyli temperatury osiągającej lub przekraczającej 30 stopni C. Możemy tak stwierdzić, bo w październiku nigdy w historii jeszcze nie notowaliśmy dnia z upałem, a tym bardziej fali upałów. Nie brakuje jednak regionów, gdzie potężny piekielny upał nadal występuje.

Prognozowana temperatura, 4 października 2021

Pogoda. Upał i fala upałów, rekordy temperatur we wrześniu i październiku 2021

Bardzo upalnie w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie

Padły wyjątkowo wysokie temperatury dla września. Do szczególnie gorących krajów zaliczamy obecnie m.in. Algierię, Kuwejt, Iran, Irak i Arabie Saudyjską. Najnowsza prognoza pogody wskazuje, że temperatura na obszarze północnej Afryki aż po Bliski Wschód nadal będzie osiągać 35-45 st. C. w pierwszej połowie października.

Prognozowana anomalia temperatury, 3 października 2021

Pogoda. Upał i fala upałów w Afryce utrzyma się do połowy października 2021

To będą bardziej letnie niż jesienne temperatury, które powinny być średnio dobowo miejscami niższe o około 6-10 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury, 4 października 2021

Pogoda. Upał w październiku 2021, prognoza temperatury

Upalne zakończenie września

W ostatnich dniach września, wyjątkowo upalnie było w Algierii. 25 września w Adrar zanotowano 45,5 st. C. Temperatura była niższa tylko o 1,3 st. C. od wrześniowego rekordu wszech czasów dla tego miasta. Z kolei w Reggane odnotowano dzień wcześniej 44,9 st.C, a w Timimoun 44,5 st. C. W In Salah 23 września notowano 44,7 st. C. Dziś 30 września, w Kuwejcie zanotowano blisko 44 st. C., a w Iranie, Arabii Saudyjskiej i Iraku ponad 43 st. C.

Temperatura maksymalna zanotowana w Algierii, 26 września 2021. Dane: Ogimet

Pogoda. Gdzie jest upał, fala upałów we wrześniu i październiku 2021

Prognoza pogody, zwłaszcza dla krajów północnej Afryki, w tym dla Maroka, Algierii, zachodniego Sahelu i Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru wskazuje na wyjątkowo upalne dni co najmniej do połowy października.

Wstępnie prognozowana temperatura 15 października 2021

Pogoda. Gdzie jest upał, fala upałów w październiku 2021, gdzie są rekordowe temperatury

Gorąco i upalnie z krótkimi przerwami, będzie również w Libii, Egipcie, Czadzie i Sudanie oraz na Bliskim Wschodzie. Niewykluczone, że w pierwszej połowie października padnie wiele rekordów temperatur w Afryki Północnej i na Półwyspie Arabskim. To będzie nadal dobry czas na urlop w Tunezji, czy egipskiej Hurghadzie. Piekielny upał na omawianym obszarze, w tym roku utrzymuje się od wielu miesięcy. O temperaturach osiągających 50 st. C. informowaliśmy już w maju. Takich dni w ostatnich dekadach jest dwukrotnie więcej, co ma związek ze zmianami klimatycznymi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Merry

A ja marzę o upale w październiku. Byłoby wspaniale

30 wrzesień 2021 - 20:14
Odpowiedz