| |
Zagrożenie!
Potężny upał rozszerzy zasięg. Temperatura sięgnie 52 stopni. W tych dniach będzie piekielna fala upałów

Potężny upał rozszerzy zasięg. Temperatura sięgnie 52 stopni. W tych dniach będzie piekielna fala upałów

Mimo, że w tym sezonie w Polsce oraz w Europie jeszcze na ogół nie notujemy fali upałów z nielicznymi wyjątkami, to przełom maja i czerwca w niektórych regionach naszej planety będzie dosłownie z piekielnym upałem. Temperatura miejscami może sięgnąć nawet 51-52 st. C. Ogromny żar rozszerzy zasięg na zachód i obejmie kolejne regiony. Przy gruncie oraz w słońcu ukrop będzie nie do zniesienia.

Potężny upał prognozowany między Indiami i Pakistanem, 27 maja 2024

Potężna fala upałów z temperaturą do 52 st. C. Gdzie największy upał przełom maja i czerwca 2024

W miniony piątek w Polsce zanotowano na stacji IMGW w Puławach pierwszy w tym roku upał. Temperatura sięgnęła 30,5 st. C., ale na pierwszą falę upałów w najbliższych dniach w naszym kraju jeszcze się nie zanosi. Zupełnie inaczej jest na dalekim wschodzie, gdzie wzmaga się potężny upał na poziomie oscylującym w pobliżu 49-51 st. C. Obecnie najgorętszym regionem na Ziemi są północno zachodnie dzielnice Indii oraz zachodnie regiony Pakistanu. Minionej doby najwyższą temperaturę 50 st. C. zanotowano w mieście Jakobabad.

Piekielny upał prognozowany w rejonie Bliskiego Wschodu, 28 maja 2024

Piekielny upał rozszerzy zasięg, temperatura sięgnie 52 st. C. między majem i czerwcem 2024

W kolejnych ostatnich dniach maja, a także na początku czerwca, ogromny upał z rejonu Pakistanu będzie rozszerzał zasięg na zachód w kierunku Bliskiego Wschodu, gdzie temperatury miejscami zaczną systematycznie osiągać około 42-50 st. C. Najnowsze wyliczenia numeryczne z głównych modeli globalnych wskazują na maksymalne temperatury do około 51-52 st. C., jakie mogą wystąpić w ciągu najbliższego tygodnia, aczkolwiek tak wysokie temperatury będą się przeciągać także na czerwiec.

Prognozowany potężny upał na Bliskim Wschodzie, 31 maja 2024

Potężny piekielny upał Bliski Wschód, temperatura 31 maja 2024

Oczywiście mówimy o prognozowanych temperaturach mierzonych zgodnie ze sztuką, czyli wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej. Pomiaru dokonuje się na stacjach meteorologicznych w specjalnych klatkach Stevensona za pomocą skalibrowanych i certyfikowanych termometrów. W pełnym słońcu i przy gruncie oraz w centrach zabudowanych miast temperatury będą znacznie wyższe od oficjalnie zmierzonych. W takich warunkach dojdzie do przerw w dostawie prądu i wody, wzrośnie również ryzyko pożarów. Powierzchnia ziemi zostanie wysuszona na pył.

Prognozowany upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 1 czerwca 2024

Gdzie największy upał, fala upałów przyniesie 52 st. C., temperatura 1 czerwca 2024

O potencjale ogromnego żaru świadczy szczególnie niezakłócona adwekcja powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1,5 km. W Polsce trudno to sobie wyobrazić, ale na tej wysokości temperatura w tych regionach Ziemi w najbliższych dniach osiągnie nawet 32-36 st. C., co oczywiście przełoży się na temperatury notowane przy gruncie, gdyż w czasie zjawiska kopuły cieplnej, to bardzo ciepłe powietrze zostanie uwięzione w dolnej troposferze w czasie inwersji osiadania.

Sprawdź również: Pogoda na lato 2024. Zimno i deszczowo, czy upalnie i sucho w Polsce?

Potencjał do upału jest ogromny. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km w rejonie Bliskiego Wschodu, 1 czerwca 2024

Potężna fala upałów, Bliski Wschód, temperatura sięgnie 52 st. C. do czerwca 2024

Z kolei w Polsce nadal do końca maja będziemy notować gorące dni na poziomie miejscami do 25-30 st. C., zwłaszcza we wschodnich regionach. Na falę upałów musimy jeszcze poczekać, ale to dobrze, bo już obecne temperatury przy wysokiej wilgotności powietrza dają się nam we znaki, a co dopiero dni z upałem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!