| |
Zagrożenie!
Pogoda na lato. Zimno i deszczowo, czy upalnie i sucho? Prognozy nie mają wątpliwości

Pogoda na lato. Zimno i deszczowo, czy upalnie i sucho? Prognozy nie mają wątpliwości

Z każdym kolejnym dniem zbliżamy się do meteorologicznego lata, które obejmuje okres od czerwca do sierpnia. Pytacie, jak zapowiada się pogoda na lato w Polsce, czy będzie zimne i deszczowe, a może upalne i suche? Najnowsze prognozy sezonowe wskazują wyraźny trend z jednoznaczną odpowiedzią. Aura będzie sprzyjać urlopom, ale zmartwi rolników i sadowników.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres czerwiec - sierpień 2024

Pogoda na lato 2024 w Polsce i Europie, prognoza anomalii temperatury od czerwca do sierpnia

Prognozy temperatur oparte o amerykański model sezonowy CFSv2 wskazują dodatnią anomalię temperatury za cały okres lata na poziomie około 1,5-2,5 st. C. Oznacza to, że między czerwcem i sierpniem nie zabraknie w Polsce dni gorących z temperaturami 25-29 st. C., ale także upalnych, czyli 30 st. C. i więcej. Oczywiście zdarzą się również okresy chłodniejsze, ale na ogół nie będą długotrwałe. Możemy więc przyjąć, że prawdopodobieństwo fal gorąca i fali upałów w lecie na obszarze naszego kraju będzie znaczne.

Lato będzie gorąca i okresami upalne. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w czerwcu 2024

Pogoda na lato 2024 w Polsce, anomalia temperatury w czerwcu

Aktualnie spore odchylenie średniej temperatury w prognozach jest szczególnie widoczne w czerwcu na obszarze Polski, co może wskazywać, że już w tym miesiącu czeka nas pierwsza fala upałów w tym roku. Pytaniem otwartym pozostaje termin nadejścia upału. W pozostałe dni będą przeważać temperatury, w zależności od dnia i regionów, najczęściej na poziomie 20-29 st. C., co jednoznacznie wskazuje na to, że czeka nas lato ciepłe i okresami gorące, a chwilami także upalne, zwłaszcza, że lipiec i sierpień obecnie również widnieje z dodatnią anomalią temperatury.

Pogoda na lato. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres czerwiec - sierpień 2024

Pogoda na lato 2024 w Polsce, prognozowana anomalia opadów do sierpnia

To co rzuca się w oczy w prognozach sezonowych, to także sumy opadów. Wiele wskazuje na to, że przelotne opady burzowe, mimo, że miejscami ulewne i powodujące zalania i podtopienia, to nie poprawią sytuacji związanej z suszą w dłuższym okresie czasu. Anomalia opadów ma być poniżej normy, zwłaszcza na wschodzie, południu i północnym wschodzie kraju i co najwyżej w normie na zachodzie. Jednym z bardziej suchych miesięcy w lecie ma być nietypowo lipiec, który w naszym kraju w wielu regionach często przynosi najwięcej opadów deszczu w ciągu całego roku, co ma związek z częstymi burzami.

Lato w Polsce ma być suche. Prognozowana anomalia opadów w lipcu 2024

Pogoda na lato, anomalia temperatury w Polsce i Europie w lipcu 2024

W tym sezonie ma być jednak inaczej, co będzie wynikać z dominacji układu barycznego nad Europą. Aktualne wyliczenia wskazują, że Polska znajdzie się często pomiędzy oddziaływaniem pola wyżowego znad północnych i wschodnich regionów kontynentu oraz okresami z oddziaływaniem pola niżowego z południa i zachodu kontynentu. Taki rozkład ciśnienia, będzie często sprzyjał adwekcji i utrzymywaniu się ciepłych mas powietrza. Opady najczęściej będą przynosić rozproszone burze, ale ich zasięg jest ograniczony.

Sprawdź także: Boże Ciało nie rozczaruje. Będzie gorąco, czy zimno? Znamy prognozy na długi weekend

Pogoda na lato 2024. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres czerwiec - sierpień

Pogoda na lato 2024, prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Zakładając, że sprawdzi się obecna prognoza sezonowa na lato, to możemy przyjąć, że przez większą część dni między czerwcem i sierpniem możemy oczekiwać temperatur maksymalnych na poziomie 20-29 st. C., a okresami ponad 30 st. C. Dni chłodniejszych będzie niewiele. Nie zabraknie fal ciepła i gorąca, a także okresami fal upałów. Ulgę przyniosą okresami przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne, ale z powodu niewielkiego ich zasięgu oraz średniej temperatury dobowej oraz znacznego nasłonecznienia, nie spowodują ustąpienia suszy. W lasach i na polach będzie nadal postępować. W trakcie lata ponownie pogłębi się także susza hydrologiczna.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!