| |
Zagrożenie!
Potężny mróz na wschodzie. Temperatura spadła poniżej -20 stopni. Fala silnego mrozu dotrze do Polski?

Potężny mróz na wschodzie. Temperatura spadła poniżej -20 stopni. Fala silnego mrozu dotrze do Polski?

Początek grudnia na wschodzie Europy przynosi zapowiadany potężny mróz. Temperatura w rejonie centrum wyżu spada poniżej -20 st. C. Przy gruncie temperatury są jeszcze niższe. Czy wyż ustąpi, a może ta fala siarczystego mrozu dotrze do Polski i pojawi się okres bardzo zimnej pogody? Mamy najnowsze prognozy temperatur i trendu długoterminowego. Zaszły zmiany, które mogą nas nieco na pewien czas uspokoić, bo mróz w Polsce póki co ma być mniejszy, ale zupełnego braku ryzyka pojawienia się siarczystego mrozu w grudniu nie możemy być pewni.

Silny mróz na wschodzie i północnym wschodzie Europy notowany 1 grudnia 2022

Potężny mróz w Europie, temperatura spada poniżej -20 st. C., czy silny mróz będzie w Polsce, grudzień 2022

Meteorologiczną zimę rozpoczynamy od potężnego mrozu na wschodzie i północnym wschodzie Europy. Temperatura w europejskiej części kontynentalnej Rosji spadła nad ranem miejscami do -29/-20 st. C. Lokalnie mogło być -30 st. C. Do Polski to zimne powietrze w najbliższych dniach nieco się od wschodu zbliży, ale najnowsze prognozy temperatur dla pierwszej dekady grudnia zupełnie wycofały się z ryzyka silnego mrozu w naszym kraju. Temperatury będą co prawda ujemne, na północy i wschodzie miejscami nawet w dzień, ale mróz nie będzie bardzo silny. Mało tego, w najbliższy weekend 3-4 grudnia, temperatura w południowej Polsce znacznie wzrośnie i będzie nawet 6-8 st. C. w ciągu dnia.

Prognozowany zasięg silnego mrozu w Europie, 5 grudnia 2022

Silny mróz na wschodzie, temperatura spadła poniżej -20 stopni. Czy będzie siarczysty mróz w Polsce, prognoza temperatury 5 grudnia 2022

Wpływ wyżu okaże się słabszy niż wskazywały to wcześniejsze prognozy i antycyklon z upływem pierwszej dekady grudnia powinien wycofać się w rejon Kazachstanu, a co za tym idzie silny mróz nie zagrozi środkowej Europie. Siarczysty mróz pozostanie jednak nad częściowo Rosją i ponownie zacznie się nasilać miejscami w Skandynawii.

Prognozowany zasięg silnego mrozu w Europie, 7 grudnia 2022

Gdzie jest potężny mróz w Europie, czy będzie fala siarczystego mrozu w Polsce, prognoza temperatury 7 grudnia 2022

W tym czasie na pogodę w Polsce zaczną ponownie wpływać zatoki niżowe i strefy frontowe związane z niżami przemieszczającymi się w rejonie naszego kraju. To oznacza wzrost prawdopodobieństwa opadów, w tym śniegu i deszczu w łagodniejszych sektorach powietrza. Będą miejscami możliwe również śnieżyce, ale tak jak zaznaczamy rodzaj opadów będzie zależny od zasięgu konkretnych mas powietrza. Dopiero w bieżących prognozach będziemy mogli dokładnie wskazać, gdzie popada śnieg, a gdzie deszcz lub deszcz ze śniegiem. W każdym razie w niektórych regionach przejściowo znowu będzie się zabielać i na pewien czas wrócą zimowe warunki atmosferyczne. Nie będzie to jednak jeszcze typowa stała zima.

Zmiana układu barycznego w Europie. Brak silnego wyżu na wschodzie i wkroczenie pola niżowego nad Polskę, 8 grudnia 2022

Czy będzie zima w Polsce, kiedy przejdą śnieżyce, mapa opadów śniegu i ciśnienia 8 grudnia 2022

Widmo możliwego większego mrozu w Polsce zostanie więc odsunięte w czasie. Niestety, obecnie prognozowanie pogody w Europie powyżej tygodnia jest bardzo ryzykowne, bo brak danych pogodowych przysyłanych z obszaru całej Ukrainy do opracowania modeli numerycznych z pewnością odbija się na mniejszej sprawdzalności prognoz długoterminowych.

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury w Polsce na przykładzie Lublina do 14 grudnia 2022

Gdzie jest silny mróz, czy będzie fala dwucyfrowego mrozu w Polsce, grudzień 2022

Z powyższej prognozy wynika, że początek grudnia w Polsce będzie owszem chłodniejszy z powszechnym mrozem w nocy i miejscami całodobowym mrozem szczególnie na północy i północnym wschodzie, ale od około 3-5 grudnia zacznie temperatura rosnąć z południa w głąb Polski i ta tendencja utrzyma się co najmniej do około 8-9 grudnia, co nie oznacza, że w tym czasie nie zdarzą się również opady śniegu w chłodniejszych sektorach powietrza. Fala możliwego większego mrozu w Polsce zostaje obecnie przesunięta na dni z upływem drugiej dekady grudnia. Pojawiają się pierwsze zwiastuny tych prognoz, ale nadal nie można ich jeszcze traktować jako pewnik. To jedynie nadal trend.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 16 grudnia 2022

Silny mróz w Polsce, wstępna prognoza temperatury 16 grudnia 2022

Krótko mówiąc, pierwsza dekada grudnia przyniesie nam pogodę zmienną, termicznie zarówno miejscami z zimą, jak również przedzimiem. Pojawią się ponownie opady śniegu, które zdołają zabielić krajobrazy, jak również opady deszczu w łagodniejszych sektorach powietrza. W najbliższy weekend 3-4 grudnia temperatury znacznie wzrosną w południowej Polsce i to powietrze zacznie się nieco przesuwać na północ. Widmo większego mrozu, ale wcześniej też szansy na utworzenie się w niektórych regionach pokrywy śnieżnej przesuwa się na drugą dekadę grudnia. Będziemy to nadal weryfikować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Domino

Krótko mówiąc, nadchodzi potężne ocieplenie i ponad 10 stopni na S kraju haha. Pozdrawiam

01 grudzień 2022 - 22:51
Odpowiedz